Co to jest XHTML, CSS oraz DOKUMENT

XHTML to język strukturalny składający się z znaczników otwierających i zamykających, określających element znajdujący się wewnątrz znaczników. Elementem może być; nagłówek, menu, stopka, akapit, lista elementów, odnośnik, obrazek itd.
CSS to język warstwy prezentacyjnej składający się z kaskadowych arkuszy stylów służących do określania sposobu prezentacji elementów znajdujących się wewnątrz znaczników języka XHTML. To jest ich koloru, rozmiaru, położenia na ekranie itd. Szczegóły te ustalają reguły CSS składające się z selektora spełniającego role nazwy i deklaracji zawierającej jeden lub kilka parametrów nadających STYL tj. pożądany wygląd i położenie elementu strony.
Dokument to zbiór informacji dla przeglądarki, jak jest napisana strona, jak jest kodowana, jaki ma tytuł, gdzie zaczyna się treść wyświetlana na ekranie i gdzie się kończy. Jest to cały system znaczników tworzących szkielet dokumentu nazywany także szablonem XHTML.
Budowę strony zaczynamy od dokumentu gdzie w sekcji BODY z pomocą znaczników XHTML tworzymy elementy konstrukcyjne strony tj. nagłówek, kolumny, stopkę, stosując do tego identyfikatory typu <div id naglowek> dalej umieszczamy jego tytuł, informacje dodatkowe i zamykamy znacznikiem </div>. Podobnie tworzymy kolumny i stopkę.

Ucz się tylko tego, co musisz znać i pomiń resztę

Teorie ograniczono do faktycznie stosowanych w bibliotece 22 znaczników XHTML oraz 20 właściwości z 18 atrybutami, które razem z wartościami tworzą deklaracje CSS i jednego dokumentu XHTML 1.0 Strict z kilkoma znacznikami. Tworzy to 60 nowych pojęć i dużą liczbę ich kombinacji.
Zastosowano układ stron wyśrodkowany o sztywnej szerokości 900px i dwóch kolumnach ponieważ jest to najprostrza i najczęściej spotykana konstrukcja małych osobistych lub firmowych stron. Z racji demonstrowanych przykładów zastosowano czcionki w pikselach co nie jest zalecanym rozwiązaniem.
Zrezygnowano z ramek, tabel, formularzy, dostępności, problemów amerykańskich, myślenia wstecz i stosowania grafiki jako wymagającej posługiwania się programem graficznym, ograniczając się jedynie do zamieszczania fotografii głównie w nagłówkach i tworzenia pasków rozwijanego tła.
Drukowane źródła wiedzy zawierają wiele encyklopedycznych informacji a czytający nie wiedzą, które z nich są naprawdę niezbędne i jak je stosować w praktyce. Tutaj jest esencja niezbędnej wiedzy i pokaz jej praktycznego stosowania. Podana w prawej kolumnie literatura pozwala poszerzyć wiedzę.