DLA KOGO JEST TWORZONA BIBLIOTEKA

Profesjonalni twórcy internetowych stron, oprócz wiedzy i doświadczenia dysponują zbiorem wypróbowanych własnych rozwiązań. Początkujący adept tej sztuki, rozpoczynając zgłębianie tajników XHTML-a i CSS niema nic. Zbiór elementów różnych rozwiązań typu  "Open source"  o nazwie BIBLIOTEKA ma na celu zmniejszenie tych dysproporcji, ucząc na podanych przykładach. Esencja teorii znajduje się w dziale TEORIA. Jej uzupełnienie może stanowić literatura oraz linki znajdujące się na każdej stronie w kolumnie ŻRÓDŁA WIEDZY.

ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI

Biblioteka XHTML CSS jest tworem edukacyjno wspomagającym w nauce tworzenia witryn internetowych metodą klasyczną bez ograniczeń a jej elementy mogą być wykorzystywane bezpłatnie do w/w celów prywatnych i komercyjnych. Każdy więc może korzystać z poszczególnych elementów Biblioteki do tworzenia strony własnej lub komercyjnej. Biblioteka podlega jednak ochronie praw autorskich. Autorzy artykułów, podręczników i inne osoby chcące wykorzystywać elementy w swoich publikacjach, także internetowych proszone są o zapoznanie się z warunkami  LICENCJA.

WSPARCIE DLA UŻYTKOWNIKÓW

Użytkownicy Biblioteki mający trudności w tworzeniu strony z podanych elementów mogą liczyć na wsparcie zwłaszcza tworząc stronę dla organizacji pozarządowych. Należy krótko zdefiniować problem dołączając do emajla kłopotliwą stronę z osadzonym arkuszem stylów. Pierwsza porada jest bezpłatna i zawiera regulamin  WSPARCIE.  Jego akceptacja w formie wpłaty rocznej składki członkowskiej w kwocie 60zł na rzecz utrzymania strony TelePrawa z Biblioteką, rozpoczyna współpracę nad stroną, jednak dopiero od 1 września 2010r. Konto TelePrawa podano na stronie  BIULETYN/KONTAKT/O NAS.

SŁOWO O KONSTRUKCJI BIBLIOTEKI

Zastosowano wyśrodkowany stały układ stron (fixed pages) tj. o sztywnej szerokości wynoszącej 900px, wynikły z przyjętej ilości 9-ciu przycisków o szerokości 99px z odstępem 1px co tworzy 9 × 100px. Dwa puste przyciski zapewniają rozbudowę Biblioteki o strony; specfunkcje, archiwum lub inne. Dolny pasek lokalnej nawigacji zapewnia dostęp do 81 stron + home z 35 działającymi w tym home. Pozostałe 47 stron oczekuje na uruchomienie.

Każdy element widoczny na ekranie posiada nazwę i numer. Te same cechy ma jego kod XHTML oraz odpowiadający za jego prezentacje zestaw selektorów z regułami CSS umieszczonych w OSADZONYM ARKUSZU STYLI. Selektory konstrukcyjne Biblioteki odpowiadające za prezentacje nagłówka, nawigacji, stopki, informacji itp ukryte są w  ZEWNĘTRZNYM ARKUSZU STYLI, co dotyczy także tej strony informacyjnej.

Zapraszam do współpracy wszystkich sympatyków darmowego oprogramowania, uczestników forum http://freeware.helion.pl oraz profesjonalistów do przysyłania ciekawych linków oraz swych małych perełek, które będą zamieszczane na osobnej stronie wraz z danymi ich autorów. Proszę także o sygnalizowanie zauważonych błędów.

Prezes TelePrawa i autor Biblioteki - Krzysztof Gajewski


Validated by HTML Validator (based on Tidy)