Tytuł - Co nowego - Reforma prawna - URT - Akty prawne - Ważne adresy - Fundacja
Artykuły wybrane - Strony miesiąca - Listy o telekomunikacji


| Jej celowość | Jej skuteczność | Projekt statutu | Zasady współpracy |

CENTRUM  OCHRONY  PRAW

użytkowników telekomunikacji - fundacja

| Konsekwencje ustawy | Komentarz ustawy |

telex@lo.pl

Szczególnie dla zagubionych w meandrach prawa telekomunikacyjnego i poszukujących informacji lub pierwszej pomocy. Zajmuje się monitorowaniem wszelkich skutków reformy, oraz prowadzi kronikę transformacji struktur telekomunikacji.
Zarejestrowana prawdopodobnie jesienią 2000 roku.


ADRESACI: Koncesjonariusze i Operatorzy stacji nadawczych radiodyfuzyjnych UKF,
Operatorzy telewizji kablowej , Operatorzy stacji radiokomunikacyjnych RRL ,
Dostawcy Internetu, Producenci sprzętu telekomunikacyjnego i inni,
uzależnieni nawet chwilowo od prawa telekomunikacyjnego,
abonenci,amatorzy,posiadacze urządzeń,sprzedawcy.
Data ostatniej aktualizacji: 26.09.2000r


Jej celowość

    Służby Regulacji Łączności tzn. PAR i PITiP nie posiadają specjalistycznych komórek zajmujących się profilaktyką ochrony konsumentów i użytkowników. Ich ochrona sprowadza się do załatwiania skarg natury technicznej, a tymczasem na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń telekomunikacyjnych o nie zharmonizowanych częstotliwościach, zbyt małej odporności elektromagnetycznej, o parametrach niezgodnych z normami PN.
    Skargi są coraz bardziej skomplikowane i dotyczą nie tylko spraw technicznych ale naruszania prawa przez osoby, przedsiębiorców, administratorów, a nawet inne urzędy.
    Obu urzędom podległym Ministrowi Łączności nie spieszno do wytykania oczywistych wad i braków legislacji, lub reakcji w nietypowych sprawach, mogących wprawić w zakłopotanie inne urzędy lub organy zwierzchnie, co jest zupełnie zrozumiałe.
    URT ma mieć Departament Ochrony Konsumenta, ale jak wiadomo z literatury klasycznej, każdy nowy urząd potrzebuje około roku czasu na wewnętrzną organizację, a problemy pojawią się natychmiast po wejściu w życie nowego prawa telekomunikacyjnego to jest po dniu 1.01.2001r.
    Nowe prawo jest bardzo obszerne i bardziej złożone niż stara ustawa i na pewno jego stosowanie i interpretacja będzie w pierwszym okresie sprawiać wszystkim trudności, zwłaszcza że niektóre jego artykułu są pisane nieczytelnym, trudno zrozumiałym językiem.
    Działalność fundacji mogłaby stać się zalążkiem służby nadzoru nad rynkiem telekomunikacyjnym typu Market Surveillance, o czym mówi Dyrektywa 99/5/EC.


Jej skuteczność

    Nieprawidłowości najlepiej widać na dole drabiny, ale zanim sygnał o nich dotrze do jej szczytu, musi pokonać wiele stopni. Szacuje ich ilość na minimum pięć. Na każdym stopniu drabiny sygnał może być zablokowany. Powodem na ogół jest niechęć do zmian i brak bodźców. Podwładny powinien wykonywać polecenia a nie wynajdywać problemy. Wszystkie urzędy w Polsce są dlatego praktycznie pozbawione mechanizmu dodatniego sprzężenia zwrotnego. Mechanizm taki pojawia się na ogół raz na 5-lat w postaci kontroli NIK. Nie jest on jednak w stanie odkryć wszystkich nieprawidłowości.
    Fundacja może swój sygnał wysłać od razu na najwyższy stopień drabiny oraz zgłaszać wnioski o zmianę legislacji. W wypadku braku echa może ten sygnał nagłaśniać w mediach. Obowiązkowo przedstawić go w rocznym sprawozdaniu podanym do publicznej wiadomości. Najlepiej w Internecie, także w wersji obcojęzycznej. Stąd krok do prasy w krajach UE. Istnieją jeszcze metody prawne nacisku.
    To są wszystko metody wypróbowane w krajach UE i stosowane w celu "ucywilizowania" urzędów, zmiany mentalności ich pracowników, wykorzenienia z nich arogancji i uzmysłowieniu im że mają coraz lepiej pełnić swą służebną rolę wobec klientów a nie petentów.
    Uważam że dobrze zarządzana fundacja może dużo zdziałać, oczywiście po pewnym okresie czasu, budowy autorytetu, gdyż na początku nie będzie traktowana zbyt poważnie.


Projekt statutu

Negatywne efekty wywołane wprowadzeniem 4-ech reform; administracyjnej, oświatowej, emerytalnej i służby zdrowia stały się inspiracją do powołania fundacji, monitorującej przebieg reformy Służb Administracji Łączności, oraz zajmującej się ochroną wszelkich naruszonych praw.

Prezesi, prezes. Redaktorzy, redaktor, Osobistości, osoba - zwana dalej Fundatorem, stanowi co następuje:

Art.1.1. Ustanawia się fundacje pod nazwą
       "CENTRUM OCHRONY PRAW UŻYTKOWNIKÓW TELEKOMUNIKACJI"
        2. Fundacja działa pod patronatem ministra właściwego do spraw łączności

Art.2. Fundacja nabywa osobowość prawną z chwilą wpisania do rejestru fundacji.

Art.3. Siedzibą fundacji jest miasto Bydgoszcz

Art.4.1. Celem fundacji zgodnie z postanowieniami założyciela wyłożonymi w preambule jest monitorowanie reformy służb Administracji Łączności.
        2. Zadaniami fundacji w szczególności są:

  1. monitorowanie nowych aktów prawnych i sposobów załatwiania spraw przed i po reformie, prowadzenie rejestru nieprawidłowosci,
  2. ochrona praw odbiorców usług telekomunikacyjnych,
  3. ochrona praw użytkowników i nabywców urządzeń telekomunikacyjnych,
  4. ochrona praw posiadaczy zezwoleń i koncesji telekomunikacyjnych,
  5. ochrona praw narażonych na promieniowanie elektromagnetyczne,
  6. edukacja z zakresu praktycznego stosowania prawa w sprawach telekomunikacyjnych,
  7. prowadzenie kroniki transformacji struktur Służb Administracji Łączności,
  8. prowadzenie działalność konsultingowej, eksperckiej , doradczej i wydawniczej, związanej z realizacją zadań, o których mowa w pkt 1-7.

Art. 5 Do realizacji celów określonych w art. 4 użycza się fundacji na okres trzech lat, majątek obejmujący sprzęt komputerowy zapewniający funkcjonowanie witryny internetowej pod nazwą "Telekomunikacja i Prawo" będącej oficjalnym organem fundacji i uruchomionej z wyprzedzeniem przez fundatora w dniu 27 lipca 1999roku na serwerze Logonet Sp. z o o. z Bydgoszczy, która to spółka od dnia 18 czerwca 2000r zapewniła witrynie konto darmowe.

Art. 6 Organami fundacji są:

  1. Prezes fundator
  2. Zarząd
  3. Rada Członków Wspierających - powołana przez prezesa po pozyskaniu co najmniej 5 członków wspierających fundację, której pierwszym celem będzie opracowanie; nowego statutu , strategii działania oraz form działalności gospodarczej w celu uzyskania funduszy na rozwój zadań określonych w Art. 4, pkt 1-7.

Art. 7. Członkami wspierającymi fundację nie materialnie -informacją, radą, pomocą prawną, reklamą- mogą być redakcje pism, organizacje społeczne , przedsiębiorstwa zależne od prawa telekomunikacyjnego oraz specjaliści mający określony dorobek w dziedzinie technicznej lub prawnej telekomunikacji.

Art. 8. Źródłami finansowania fundacji do czasu zrealizowania zadań określonych w Art.6 ustęp 3, są:

  1. dochody z honorariów autorskich, ekspertyz sądowych wykonywanych przez fundatora, oraz innych działań określonych w Art. 4 pkt. 1-8
  2. darowizny, spadki i zapisy.

Art. 9. Organ fundacji tzn. witryna internetowa wymieniona w Art.5, będzie służyła do opisywania wszelkich stwierdzonych nieprawidłowości, naruszeń prawa oraz udzielania porad techniczno-prawnych z zakresu działań wymienionych w Art.4, pkt.1-7. Każdy członek wspierający otrzyma stronę w witrynie na której będzie mógł opisywać swoje specyficzne problemy techniczno-prawne i stwierdzone nieprawidłowości. Prezes zastrzega sobie prawo korekty w celu uzyskania maksymalnej zwięzłości treści i wykluczenia naruszeń prawa. Przewiduje się nawiązanie współpracy z prasą i organizacjami telekomunikacyjnymi z krajów UE, w celu porównania naszych rozwiązań z rozwiązaniami stosowanymi w tych krajach.

Art. 10. Fundacja składa corocznie Ministrowi Łączności sprawozdanie ze swojej działalności. Sprawozdanie jest udostępniane do publicznej wiadomości w organie fundacji tzn. witrynie internetowej wymienionej w Art. 5 i zawiera analizę wskazującą źródła sukcesów i przyczyny niepowodzeń reformy.

Art. 11. Po zakończeniu transformacji struktur Administracji Łączności, przewidywany czasokres trzech lat, wejścia w życie całej ustawy prawo telekomunikacyjne, utworzeniu stosownych struktur chroniących prawa odbiorców, użytkowników i posiadaczy, tzn. osiągnięciu większości głównych celów określonych w art. 4, fundacja na wniosek prezesa może, określić nowe cele związane z rozwojem telekomunikacji lub ulec likwidacji, a darowany jej przez fundatora sprzęt komputerowy podlega zwrotowi, także w wypadku jego modernizacji dokonanej w czasie funkcjonowania fundacji.

Art. 12. W sprawach nie uregulowanych niniejszym statutem stosuje się przepisy ustawy z dnia 6 kwietnia 1984r o fundacjach (Dz. U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203)

Niniejszy projekt należy traktować jako koncepcje. Fundator nie musi być Prezesem, siedziba fundacji nie musi być w Bydgoszczy, wszystko zależy od Rady Członków Wspierających

Zasady współpracy


    Fundacja, zwłaszcza nie prowadząca działalności gospodarczej oprócz fundatora wymaga członków wspierających i wolontariuszy zgłaszających gotowość do rozwiązywania problemów w swojej specjalności, prawnej, technicznej, organizacyjnej, ekonomicznej. Problemy można zgłaszać samemu z propozycją ich rozwiązania, lub bez niej.
    Na pierwszy cel proponuję wziąć nową ustawę. Sygnalizować artykuły pisane polszczyzną niskiej jakości jak art.140, oraz mało czytelne wzbudzające wątpliwości, np. w sprawie internetu, jak art.3 w którym użyte określenia "rozprowadzania i rozpowszechniania" nie są zdefiniowane w art.2, co stanowi istotną wadę legislacyjną, która da znać o sobie przy tłumaczeniu ustawy na języki obce.
    Oczekuję zgłoszeń, głównego fundatora - patrona, członków wspierających, wolontariuszy z określeniem specjalności. Po 30-tu dniach od publikacji ustawy w wypadku uzyskaniu niezbędnej ilości zgłoszeń do zorganizowania fundacji, zostanie urządzona internetowa debata członków założycieli. Prawników zwłaszcza młodych i osoby intreresujące się prawem zapraszam na stronę Komentarz do ustawy
    Zwracam uwagę że Prezes fundacji na podstawie art 114, ust.5 ustawy Prawo Telekomunikacyjne, może ubiegać się o wejście w skład Rady Telekomunikacyjnej przy Prezesie URT.

Krzysztof Gajewski     


Ostatnia aktualizacja: 26-września-2000r, opisana w Co nowego
Autor: Krzysztof Gajewski, telex@lo.pl
©: copyright 1999 Telekomunikacja i Prawo, Stopka
Centrum Ochrony Praw   czyli powrót do nagłówka.