| Wyjście z Archiwum | |
---|
Konsekwencje wprowadzenia ustawy |
---|
z dnia 21 lipca 2000r - prawo telekomunikacyjne |
---|
Z zapowiedzianych gości przybył tylko Marek Zdrojewski. Na uczestników dyskusji czekały egzemplarze ustawy "Prawo Telekomunikacyjne" wydrukowane na kredowym papierze jako dodatek do Nr 9(23) miesięcznika Świat Telekomunikacji, który był organizatorem spotkania.
w starej ustawie, zastępuje wyrazy Minister Łączności, wyrazami minister właściwy do spraw łączności. Nowelizuje zasady działania MON,UOP i jednostek MSW. Jest to przygotowanie do ewentualnej likwidacji urzędu Ministra Łączności. Art.136 ust 2. Premier powołuje Prezesa URT w terminie 30 dni. Art.141. Minister Łączności wyznacza likwidatorów PITiP i PAR. Art.144. TP S.A. ma obowiązek w terminie 3 miesięcy złożyć wnioski o wydanie zezwoleń na eksploatację wszystkich swoich sieci, czyli do 6.12.2000r. Art.151. Precyzuje 4-ry terminy wejścia w życie określonych artykułów i ustępów ustawy, piątym terminem jest dzień 1.01.2001r. Zawiera najwięcej błędów i tak w pkt.2, wymieniając art.112 nie podaje ust.9, co przesuwa termin nadania statutu na 1.01.2001r. Podobna pomyłka dotyczy Art.32.
precyzuje kompetencje, wymogi, warunki powołania i odwołania Prezesa URT. Art.112 ust 1-4 i 8. precyzuje warunki wykonywania zadań przez Prezesa URT i określa środki finansowe do realizacji zadań, bez ust.9 upoważniającego Premiera do nadania, w drodze rozporządzenia, statutu URT. Zapis dotyczący statutu, zawarty w ust.9, wejdzie w życie dopiero 01.01.2001r. co wynika z odwołania zawartego w art.151, pkt.2, a odnoszącego się do art. 112. Brak tam ust.9. Art.113 określa ogólnie strukturę URT, upoważnia Prezesa URT do powołania dyrektorów zarządów okręgowych URT. Jest to niemożliwe bez statutu URT który Premier będzie mógł nadać dopiero 01.01.2001r. Art.131 pkt 2 lit. b, pkt 8 lit a), pkt 9 i 12. w starej ustawie zmienia, PITiP=URT i skreśla Art.33 o PITiP. Wprowadza zmiany w Art.29 i Art.30, w celu umożliwienia prowadzenia kontroli Prezesowi URT w zakresie jaki dotąd miał PITiP, oraz podporządkowuje PAR jedynie ministrowi właściwemu do spraw łączności. Art. 30 po nowelizacji zawęża uprawnienia kontrolne PAR w zakresie sieci, do sieci radiokomunikacyjnych, co sugeruje przejęcie kontroli nad sieciami telekomunikacyjnymi telewizji kablowej, przez URT mający stosowne uprawnienia w art. 30. Statut PAR, będący przepisem wykonawczym dającym uprawnienia kontroli tvk, zaczyna być sprzeczny z obowiązującą ustawą. Art.136 ust 1 i 3. Powołanie URT i zapewnienie środków jego finansowania w 2000r. Oznacza to uruchomienie zarządów okręgowych URT na bazie inspektoratów PITiP oraz tworzenie zupełnie nowych struktur w pozostałych 6-ciu województwach. Art.137 określa warunki likwidacji PITiP Art.139 reguluje warunki pracy dotychczasowych pracowników PITiP po transformacji PITiP-u w URT. Zawiera ograniczenia jakim podlegają dawni pracownicy mianowani.
Umożliwia Premierowi nadanie statutu URT, co praktycznie będzie dniem narodzin tej instytucji. art.124 i 125. Wymienia "17 grzechów głównych" zagrożonych karą grzywny, osiagającą maksymalną równowartość 100tys. EURO, oraz zawiera zasady ich naliczania w stosunku do osób i podmiotów naruszających prawo. art.150 ust.1. Utrzymuje w mocy stare przepisy wykonawcze, przez dwa lata, pod warunkiem że nie są sprzeczne z obecną ustawą. Najbardziej kontrowersyjny i martwy przepis. Każde stare rozporządzenie w którym użyto zwrotów "PAR pobiera, wykonuje, realizuje itp.", jest sprzeczne z nowym prawem gdyż PAR zgodnie z art.138, jest zniesiony a jego należności nie są należnościami URT, co wynika z art.137 i art.138. art.150 ust.2. Zabrania stosować w/w kary grzywny do spraw wszczętych w 2000r i rozpatrywanych w 2001r wg. nowego prawa. art. 131. W ustawie z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności skreśla wszystkie artykuły dotyczące telekomunikacji, niektóre pozostałe modyfikuje w ten sposób że tak zmieniona ustawa reguluje zasady działalności w dziedzinie poczty. art. 142. Koncesje i zezwolenia telekomunikacyjne oraz przydziały częstotliwości wydane na podstawie ustawy o łączności, z małymi wyjątkami, zachowują swą ważność zmieniając jedynie dotychczasową nazwę. art. 143. Świadectwa homologacji wydane na podstawie ustawy o łączności, z małymi wyjątkami, zachowują swą ważność.
Są to artykuły opisujące prawa nabyte na podstawie ustawy o łączności. Pozostałe artykuły powinny być głównym tematem dyskusji w czasie KST. Pierwszy mało czytelny artykuł, objęty dużą ilością senackich poprawek, wzbudzający zainteresowanie dostawców internetu i internautów to Art.3. Z niego powinno wynikać czy na usługę dostawy internetu wymagane jest zezwolenie czy tylko rejestracja, zwłaszcza w sieciach telewizji kablowej. Niezrozumiałe prawo które można interpretować na różne sposoby stanowi , według klasyków, pierwszy nieodłączny element korupcji.
określa zasady wydawania i odmowy wydawania zezwoleń dla publicznej sieci telefonicznej. Art.25 ust.1. określa termin zawiadomienia o przetargu na częstotliwości. Co oznacza koniec koncesjonowania widma i początek handlu. Art.32. określa źródła dochodów środków specjalnych URT, oraz ich przeznaczenie na finansowanie: egzaminów, przetargów, aparaturę pomiarową, prace naukowo-badawcze z zakresu gospodarki widmem, kompatybilności, premie. Co oznacza zastój w tych dziedzinach oraz koniec współpracy z Instytutem Łączności. Art.112 ust.5-7. określa zasady: finansowania URT, wynagradzania pracowników, przyznawania premi.
Tracą moc przepisy wykonawcze, w tym wszystkie zarządzenia i rozporządzenia Ministra Łączności wydane na podstawie starej ustawy. Przepisy sprzeczne z nowym prawem, tracą swą moc już dnia 1.01.2001r To daje dwa lata na sukcesywne tworzenie nowych przepisów wykonawczych.
Ceny usług powszechnych świadczonych przez operatorów monopolistów powinny uwzględniać ich koszty. Co oznacza że nie mogą być ani za niskie ani za wysokie, czyli muszą być rzetelne, a tymczasem po prywatyzacji rozdział akcji TP S.A. jest następujący: 25% ma FT czyli France Telecom 10% ma KH czyli Kulczyk Holding 10% FT ma prawo dokupić w ciągu roku 6% FT może dokupić do końca września 2001r Po tym okresie Skarb Państwa mając 49% akcji utraci kontrolę nad TP S.A.
Dziennik Ustaw Nr 73, poz. 852, z dn.6.09.2000r. Status PITiP w okresie przejściowym 30 dni, do 6.10.2000r 6 września 2000r, nastąpiło ogłoszenie ustawy Prawo Telekomunikacyjne (zwanej dalej PT). Do 6 października 2000r, Premier powinien powołać Prezesa URT (Art. 136, ust. 2, PT) a Minister Łączności wyznaczyć likwidatorów PITiP i PAR (Art. 141,PT) Od 6 października 2000r, Prezes URT może powołać dyrektorów okręgowych URT (Art. 113, ust. 4, PT), ale na przeszkodzie stoi brak statutu, który wskutek błędu Biura Legislacyjnego Sejmu będzie nadany po 1.01.2001r (vide zapis: Konsekwencje po 30 dniach , art. 112). Nowe stosunki pracy byłych pracowników PITiP W dniu 6 października 2000r,pracownicy PITiP stają się pracownikami URT (Art. 137, ust. 2, PT), a zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych, stają się z mocy prawa pracownikami służby cywilnej (Art. 139, ust. 1, pkt. 1, PT). (Jednakże z uwagi na różne stosunki pracy w poprzednim okresie, ich nowy stosunek pracy może mieć dodatkowe różne uwarunkowania, wynikłe także z stosowania ustawy o urzędnikach państwowych co opisano poniżej. Poniższe nie dotyczy pracowników angażowanych w ostatnich latach nie będących nigdy pracownikami mianowanymi - komentarz) Pracownicy PITiP stając się pracownikami URT zostali pozbawieni statutu i tym samym do 1.01.2001r funkcjonują w starej strukturze.
Status PAR w okresie przejściowym 4-ech miesięcy do 1.01.2001r Od 6 października 2000r, czyli w dniu powołania okręgowych zarządów URT, minister właściwy do spraw łączności określa kompetencje URT i PAR deklarując swoje sprawowanie nadzoru nad PAR (Art. 131, ust.9). (W kompetencjach PAR są tylko sieci, linie i urządzenia radiokomunikacyjne a brak sieci telekomunikacyjnych czyli CATV, sugeruje możliwość przekazania ich po tym terminie do URT- komentarz ). Nowe stosunki pracy byłych pracowników PAR Od 1 stycznia 2001r, pracownicy PAR stają się pracownikami URT (Art. 138, ust.2), a zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych, stają się z mocy prawa pracownikami służby cywilnej (Art. 140 oraz Art. 139 ust. 1, pkt. 1, PT). (Jednakże z uwagi na różne stosunki pracy w poprzednim okresie, ich nowy stosunek pracy może mieć dodatkowe różne uwarunkowania analogiczne jak opisane w PITiP- komentarz}
|
Ostatnia aktualizacja: 27-stycznia-2001r, opisana w Co nowego
|