|  Wyjście z Archiwum  |

Tytuł - Co nowego - Reforma prawna - URT - Akty prawne - Ważne adresy - Fundacja
Artykuły wybrane - Strony miesiąca - Listy o telekomunikacji


| Historia | Struktura | Oddziały | Stanowiska | Płace | Szkolenia |
| Opłaty | Niewiadome | Wiadome |
| Konsekwencje ustawy |

Urząd   Regulacji   Telekomunikacji

Witryna tematyczna Krzysztofa Gajewskiego     www.teleprawo.lo.pl

"Co z URT-em, ile kosztuje i czym się zajmuje ? "
" Gospodarka widmem radiowym ! "

teksty umieszczono na stronie "Artykuły wybrane"

telex@lo.pl

Dla zapobiegliwych, przewidujących, ostrożnych, poszukujących najnowszych informacji.


AKTUALIZACJA: Ta strona jest aktualizowana w terminie 3-ech dni od dnia wydarzenia.
Data ostatniej aktualizacji: 27.01.2001r

Historia.

URT praktycznie zacznie działać po 1.01.2001r, gdyż dopiero po tej dacie będzie mógł funkcjonować jego statut. Więcej o tym błędzie popełnionym przez Biuro Legislacyjne Sejmu, na stronie: Konsekwencje ustawy / po 30 dniach
   styczeń 2001, Proces PAR+PITiP=URT trwa już cały miesiąc, jego owocem jest regulamin centrali URT, na horyzoncie widoczny jest projekt regulaminu oddziałów:   Oddziały
27 grudnia 2000, Premier podpisał statut URT   (Dz.U. Nr 120, poz.1290).
21 grudnia 2000, Premier podpisał rozporządzenie o stanowiskach i kwalifikacjach urzędników zatrudnianych w URT   (Dz.U. Nr 117, poz.1236).
21 grudnia 2000, Redakcja Dziennika Ustaw i Drukarnia zgodnie potwierdzają brak wpływu do godziny 14:00, Rozporządzenia Rady Ministrów o statucie URT. W wypadku dalszego braku statutu, dnia 3 stycznia 2001r, w tym miejscu ukaże się informacja o prawdopodobnych przyczynach jego braku. Szczegóły: Reforma prawna / Prognozy, ploteczki.
18 grudzień 2000, Oczekiwanie na rozporządzenie o statucie i zasadach wynagradzania .
29 listopad 2000, Minister Łączności powołał Pana Roberta Macieja WARDAKA na stanowisko Zastępcy Prezesa ZKPAR i Likwidatora PAR.
27 października 2000, Premier mianował Prezesem URT Marka Zdrojewskiego a Wice prezesem Marka Rusina. Szczegóły: Reforma prawna/Kadry
24 pażdziernika 2000, Minister Finansów sklasyfikował URT na 76 pozycji części budżetowych.
6 września 2000, Ogłoszono ustawę z dnia 21 lipca 2000r. - Prawo telekomunikacyjne.


Struktura urzędu centralnego

Biuro Prezesa,   Biuro Finansów i Budżetu,   Biuro Prawne,
Biuro Współpracy z Zagranicą,     Biuro Analiz i Informacji,
Biuro Administarcji i Kadr,   Biuro Koordynacji,    Biuro Ochrony Informacji Niejawnych,
Jednostka Koordynacji Rezerwacji Częstotliwości
Departamenty:
Rynku Telekomunikacyjnego,   Techniki Telekomunikacyjnej,
Zarządzania Zasobami Częstotliwości,   Spraw Obronnych,
Kontroli Telekomunikacyjnej, Pocztowej i Wykorzystywania Zasobów Częstotliwości
Dyrektor Generalny:
podlegający premierowi   (vide Art. 20 - Ustawy z dnia 18 grudnia 1998r o służbie cywilnej) ,   na podstawie   §7 statutu URT, ustali szczegółowy zakres zadań komórek i oddziałów. Dyrektor generalny ma bardzo duże uprawnienia określone w 16-tu punktach Art. 20 ustawy o służbie cywilnej. On wszystko kontroluje, nadzoruje, gospodaruje, zakupuje, realizuje politykę personalną, dysponuje funduszem nagród. Z racji podległości premierowi jest to stanowisko polityczne realizujące także zadania służby cywilnej   (vide Art.11).


          Prezes URT nadał regulamin organizacyjny Urzędowi Regulacji Telekomunikacji. Według regulaminu sprawy zezwoleń telekomunikacyjnych i zgłoszeń działalności telekomunikacyjnej nie wymagającej zezwolenia, załatwia Departament Rynku Telekomunikacyjnego, który w 2001r nie wyda żadnego zezwolenia z uwagi na art.9-PT i odwołanie w art.151 pkt.3.   Wyjątek stanowi Wydział Zezwoleń Telewizji Kablowej wchodzący w skład Departamentu Zarządzania Zasobami Częstotliwości, który według regulaminu zajmuje się pozwoleniami radiowymi, ale może też wydać zezwolenie.
          Jeden z punktów regulaminu centrali URT, zobowiązuje dyrektorów oddziałów okręgowych do przedłożenia Prezesowi regulaminu podległego im oddziału. Można przypuszczać że będzie to praktyczny sprawdzian znajomości ustawy Prawo telekomunikacyjne i statutu. W pewnym sensie będzie to konkurs regulaminów. Wyłoniony zwycięzca zapewni względnie jednakową strukturę i nazewnictwo. Witryna startuje poza konkursem i przedstawia poniżej swoją ogólną koncepcje regulaminu.
          Jest to bardzo poważne zagadnienie od którego będzie zależało powodzenie reformy i będzie ono tematem najbliższego artykułu.

Oddziały Okręgowe - wersja na konkurs.

          Oddziałów Okręgowych URT jest 16, tyle ile było ZOPAR. Mieszczą się one naogół w dawnych siedzibach PAR. Oddziałów PITiP było tylko 10. W wyniku połączenia PAR i PITiP otrzymano 10 struktur "pełnych" oraz 6 struktur "rozwojowych", zajmujących się tylko radiokomunikacją i TVK. Prezentowany regulamin należy do kategori rozwojowych gdyż ta struktura koncepcyjnie jest trudniejsza w realizacji.

WYDZIAŁ   RYNKU  i  TECHNIKI   TELEKOMUNIKACYJNEJ
Stanowiska ds.Rynku Telekomunikacyjnego
Przyjmowanie zgłoszeń działalności telekomunikacyjnej nie wymagającej zezwolenia i ekspedycja wniosków do DRT, oraz wydawanie zaświadczeń (art.14, art.15-PT, §4 pkt.1-S).   Analiza umów,cenników,reklamacji TVK (art.34, art.35, art.36, art.74-PT).   Spory administracja, abonent, operator TVK (art.41, art.97-PT).   Współpraca z delegaturami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w przeciwdziałaniu nadużywania pozycji monopolisty (art.57-PT, §4 pkt.6-S).   Ocena funkcjonowania rynku usług telekomunikacyjnych, w tym sygnalizowanie konieczności podjęcia interwencji przez Prezesa URT. Ocena infrastruktury (art.110 ust.1 pkt.3 i 4-PT, §4 pkt.5-S).
LEGENDA: oznaczenia PT i S przy artykułach oznaczają prawo telekomunikacyjne i statut.
Samodzielne Stanowisko ds. Techniki Telekomunikacyjnej
Prowadzi: gospodarkę aparaturą elektroniczną, zbiór i ewidencje Norm i Wymagań Technicznych, krajowych i zagranicznych oraz literatury.   Rozwiązuje praktycznie problemy z zakresu niekompatybilności.   Wykonuje bezpłatne ekspertyzy sądowe dla policji. Jest gotowe do wykonywania płatnych expertyz i pomiarów.
WRiTT to nowa struktura z której w przyszłości może się wyłonić Wydział Techniki. Jest to worek na wszystkie nowe problemy, w którym mogą znaleźć zatrudnienie byli pracownicy księgowości obeznani z techniką komputerową.


WYDZIAŁ   ZARZĄDZANIA   CZĘSTOTLIWOŚCIAMI
Jest to opanowana dotychczasowa problematyka wydawania pozwoleń.   Pracę wydziału hamuje brak rozporządzeń wykonawczych.   Patrz niżej:   "Opłaty od 1.01.2001r - czyli grzech zaniechania".


WYDZIAŁ   KONTROLI   TELEKOMUNIKACYJNEJ
Jest to dotychczasowa problematyka techniczna ale oparta o inne podstawy prawne.


Stanowisko obsługi klientów, sekretariat   SOK
Stanowisko ds.Analiz i Informacji oraz sekretarka dyrektora   SAID
Stanowisko Głównego Specjalisty   SGS
Stanowisko Finansów i Budżetu   SFB
Stanowisko Administracji   SA
Stanowisko Informatyki   SI
Stanowisko Obsługi Prawnej   SOP
Stanowisko Spraw Obronnych   SSO
Stanowisko Ochrony Informacji Niejawnych   SOIN

SGS
to stanowisko dla praktyka o dodatkowych kwalifikacjach np.uprawnienia PITiP, biegły sądowy, rzeczoznawca z jakimś dorobkiem w telekomunikacji.   Jego zadania to opracowywanie projektów wewnętrznych procedur postępowania w sprawach techniczno prawnych. Jest to b.obszerny temat i bardzo zaniedbany przez były ZKPAR.   Rozwiązywanie skomplikowanych nowych problemów techniczno prawnych związanych z nowym prawem.   Stanowisko tworzone w tych okręgach które posiadają takiego fachowca.




Adresy oddziałów, znajdziesz tutaj:   Ważne adresy/URT


Stanowiska


Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2000r (Dz.U. Nr 117, poz.1236) ustala następujące stanowiska urzędnicze służby cywilnej w URT z mnożnikami kwoty bazowej, które są w załączniku Nr 2 poprzedniej wersji rozporządzenia
(Dz.U z 1999r Nr 89, poz.996 i Dz.U z 2000r Nr 48, poz.562)

1. zastępca dyrektora oddziału okręgowego, konsultant,   0,604 - 9,630
2. kierownik jednostki koordynacji rezerwacji częstotliwości, kierownik stacji kontroli i zastępca, kierownik laboratorium i zastępca,   0,540 - 7,154
3. starszy kontroler, kontroler, starszy informatyk, informatyk,   0,476 - 4,340
4. starszy laborant, laborant, młodszy kontroler,   0,462 - 2,713

Stanowiska 1-3 wymagają wykształcenia wyższego, na pozostałych wystarczy średnie.

Art.25 ustawy o służbie cywilnej obliguje do odbycia służby przygotowawczej zakończonej egzaminem. Wynik egzaminu decyduje o zawarciu umowy na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy. Po odbyciu 2-letniego stażu i spełnianiu wymogów Art.28, można ubiegać się o mianowanie, wnosząc opłatę (Art.34) i zdając egzamin po którym otrzymuje się najniższy stopień służbowy, których jest IX. Jest to ścieżka awansu magistra znającego co najmniej jeden język obcy.

Płace

          Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2000r. w sprawie zasad wynagradzania Prezesa, zastępców Prezesa i pracowników Urzędu Regulacji Telekomunikacji (Dz.U z 2000r Nr 120, poz.1291) ustala pięć różnych zasad wynagradzania pracowników URT, zależnie od przynależności do korpusu służby cywilnej i zajmowanego stanowiska. Prezes, zastępcy i dyrektorzy otrzymują wynagrodzenie wg. kwoty przeciętnego wynagrodzenia w sektorze telekomunikacji, natomiast pozostali wg. kwoty bazowej podawanej w ustawie budżetowej na dany rok.
          W art.23 ustawy budżetowej na rok 2000 kwota ta wynosiła 1490,30zł. Na rok 2001 nie ma zatwierdzonej ustawy budżetowej,   a wpisana do budżetu kwota bazowa wynosi 1603,50 zł.

     Kwotę bazową można mnożyć przez mnożniki podane w dziale "Stanowiska" ale rozporządzenie premiera w §3 ogranicza mnożniki w ust.1 do 2,7 dla prezesa, w ust.2 do 2,3 dla zastępców, oraz w ust.3 od 0,5 do 1,0 dla pracowników, ale tu pojawił się błąd legislacyjny w tzw. odwołaniu. Podane stawki 0,5 -1,0 odnoszą się do §2 ust.1 czyli do wynagrodzenia Prezesa, a nie do wynagrodzenia pracowników o którym mowa w §1 ust.2.   Z powodu podobnego błędu w ustawie nastąpiło paro miesięczne opóźnienie w wprowadzeniu jej w życie. Co z tego wyjdzie w państwie prawa, okaże się przy najbliższej wypłacie.
      Reasumując legislacje mamy fatalną, błędy są w ustawie i w zasadach wynagradzania sporządzanych przez urzędników dla urzędników. Jest to najbardziej pogmatwana i skomplikowana metoda ustalania wynagrodzeń, wymagająca stosowania wielu aktów prawnych w celu ustalenia tak prostej rzeczy jak wynagrodzenie. Cel tych działań jest oczywisty. Lista płac będzie co miesiąc, zmorą księgowości centrali URT.



Szkolenia


    W dniach 27 - 28 listopada 2000r w Hotelu Marriott w Warszawie, organizowane są Warsztaty Telekomunikacyjne, za opłatą ponad 3000zł. Wykłady będzie prowadzić kadra z Ministerstwa Łączności. Szkolenie przewiduje 2 x "lunch" co jest sygnałem że nasza telekomunikacja jest coraz bliższa UE, a cena wiedzy także.
    Przykładowy temat " Uprawnienia strony w postępowaniu administracyjnym wobec bezczynności Prezesa URT " brzmi jak przestroga pod adresem Prezesa, zważywszy że organizatorem jest Synergies Sp.z o.o. której współwłaścicielem jest b.minister M.Srebro, a zadaniem spółki jest pomaganie klientom URT, jeżeli nie w omijaniu prawa to w szybkim poruszaniu się do celu. Szczegóły o Synergies:   Reforma/Stare kadry

    W tej sytuacji witryna organizuje Warsztaty Telekomunikacyjne w Internecie bez Lunchu i bez Opłat. Szkolenie adresowane jest do potencjalnych klientów URT żeglujących po Internecie z posród około: 100-tys użytkowników CB, 10-tys krótkofalowców, setek operatorów, a także bliżej nieznanej ilości osób pragnących zgłosić działalność telekomunikacyjną nie wymającą zezwolenia.
    Szkolenie będzie prowadzone w formie dziś pytanie, najpóźniej za tydzień odpowiedź. W ten sposób pytania posłużą budowie programu szkolenia, składającego się w pierwszej fazie z działów Opłaty i Niewiadome.

Sympozjum

    W dniach 26 - 27 lutego 2001r w Hotelu Marriott w Warszawie, organizowane jest Sympozjum Świata Telekomunikacji, pod patronatem Marka Zdrojewskiego, prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji.
    Nieznana jest tematyka i koszt udziału. Wydarzeniem specjalnym będzie rozdanie nagród Złote Anteny Świata Telekomunikacji 20001, stąd można przypuszczać że adresatami sympozjum są elity biznesu telekomunikacji. Po uzyskaniu informacji u źródła, temat będzie kontynuowany.

Opłaty od 1.01.2001r   czyli grzech zaniechania

Klienci URT np. właściciele CB nie mogą wnieść opłaty za swoje zezwolenia które od 1.01.2001r stały się pozwoleniami. Rok temu 25 stycznia drukarki stygły po wystawieniu tysięcy faktur. Obecnie nie ma opracowanych wzorów rachunków wezwania do zapłaty i upoważnień do ich wystawiania, wzorów dokumentów pozwoleń, które trzeba jeszcze wydrukować i paru innych drobiazgów. Podstawowe zarządzenia w tej materii wyszczególnione w nowym prawie telekomunikacyjnym powinien wydać naczelny legislator uwikłany ciągle w gordyjskim węźle kabla jamalskiego.

Podania, wnioski


Od podania, np wniosku o rejestracje CB:   5zł   (było 1,50).
Od załączników:   50gr   (było 15gr).

Pozwolenia   radiowe


Wydawane są na okres do 10 lat, związane z działalnością gospodarczą wykorzystującą urządzenia radiowe w sieciach radio i telekomunikacyjnych jak np.: radio taxi, dostawa internetu itp.   1900zł   (było 500zł).
pozostałe np. CB:   76zł   (było 20zł).

Szczegóły: USTAWA z dn 9.09.2000r. o opłacie skarbowej   (Dz.U.Nr 86,poz.960)

Zezwolenia   telekomunikacyjne


Wydawane są na okres od 10 do 25 lat.
Sieć publiczna do rozpowszechniania lub rozprowadzania programów radiofonicznych lub telewizyjnych:   1000 euro, około 4tys.zł
Publiczna sieć telefoniczna stacjonarna:   2500 euro, około 10tys.zł
Publiczna sieć telefoniczna ruchoma:   5000 euro, około 20tys.zł

Szczegóły: Rozporządzenie Ministra Łączności z dnia 22.12.2000r. o wysokości i terminach uiszczania opłat za wydanie zezwolenia telekomunikacyjnego.   (Dz.U.Nr 121,poz.1306)
Wzór wniosku i opis załączników w Rozp.Min.Łączności.   (Dz.U.Nr 121,poz.1307)


Niewiadome

To jest lista spraw których sposób załatwiania rodzi najwięcej pytań i wątpliwości.
Z uwagi na wielowariantowość lub nie pełne odpowiedzi, witryna podejmie starania o ich korektę przez władze URT, po uruchomieniu Biura Prawnego, co nastąpi po dniu 1.01.2001r

Prawa operatora publicznego

Jak postępować w wypadku otrzymania od ADM, odmowy korzystania z zasobów mieszkaniowych w celu instalacji telewizji kablowej.
a.) Operator publiczny ma ustawowe prawo do instalowania na nieruchomości urządzeń telekomunikacyjnych oraz ich eksploatacje i konserwację (art. 97, ust.1), po zawarciu w terminie 30 dni umowy ustalającej warunki korzystania z nieruchomości (art. 97, ust.3).
b.) Należy powiadomić URT o naruszenie ustawy przez ADM, prosząc o zajęcie stanowiska, oraz pomoc w podjęciu działań określonyh w art.97, ust.4.
c.) Dodatkowe informacje w artykule:  Artykuły wybrane/Tvk w nowym Prawie tele...
(Pytanie Nr.3,   z dnia 20.XI.2000r.)

Finanse, sposoby i terminy płatności

Jak będą załatwiane płatności za gniazda TVK, zezwolenia, częstotliwość, pomiary ?
PAR jest zakładem budżetowym natomiast były PITiP tak jak URT jest jednostką budżetową. Jej definicje określa art.18, ust.1, ustawy z dnia 26 listopada 1998r - o finansach publicznych. Praktycznie oznacza to wprowadzenie w miejsce faktur VAT, obowiązku regulowania opłat przelewem na konto, a w nietypowych sprawach drukiem wezwanie do zapłaty.
Rodzaje, wysokości i sposób naliczania opłat ustali Minister Łączności zgodnie z art.29,ust.1, art.30,ust.4 i art.31,ust.3 ustawy Prawo Telekomunikacyjne. Część opłat, już teraz, określa nowa ustawa o opłacie skarbowej, szczegóły w : Opłaty , gdzie będą zamieszczane nowe stawki opłat.
(Pytanie Nr.2,   z dnia 17.XI.2000r.)

Homologacje, przykład urządzenia CB

Jak będą załatwiane zgłoszenia do rejestracji urządzeń CB, bez ważnej homologacji z dowodem zakupu wystawionym po 1.01.2001r ?
a.) Możliwe jest odesłanie do przedstawiciela producenta w celu uzyskania deklaracji zgodności (art.91, ust.1, pkt.3), lub do jednostki wydającej certyfikat zgodności lub znak zgodności (art.91, ust.1, pkt.1). Tu kolejne pytanie, na razie bez odpowiedzi, kto, gdzie, za ile ?
b.) Istnieje możliwość złożenia do Prezesa URT wniosku (za 5zł) o dopuszczenie urządzenia do czasowego używania (art. 93)
c.) Ostateczność to, posiadane CB wyrzucić i kupić nowe z certyfikatem. Ten ostatni wariant dyktuje art.35 KPA, zalecający załatwienie sprawy bez zbędnej zwłoki.
d.) W każdym wypadku sprzedawca powinien być ukarany grzywną (art.94 i art.124,ust.1, pkt.15)
e.) Stare świadectwa homologacji zachowują swą ważność (art. 143,ust.1, pkt.1)
(Pytanie Nr.1,   z dnia 16.XI.2000r.)

Chcąc zadać pytanie
kliknij w napis   Kontakt e-mail.



Otrzymałem list na temat konsekwencji ustawy "PT", a ściślej jej art.32, w dziedzinie gospodarki zasobami częstotliwości. Zagadnienie z uwagi na jego aktualność i inne aspekty techniczno-prawne, opisuję w artykule "Gospodarka widmem radiowym".
Artykuł zostanie opublikowany w styczniowym numerze miesięcznika INFOTEL i w witrynie


Wiadome


Wiadome jest że po dniu 1.01.2001r telefony będą dzwoniły tak samo z tendencją wzrostową, a wiele pytań może pozostać bez odpowiedzi. Niektóre z tych pytań zamieszczone są powyżej.

Wiadome jest że po dniu 1.01.2001r w URT pojawią się ci sami klienci z tymi samymi problemami, tylko że rozwiązywanie tych problemów będzie inne, czasami niemożliwe z różnych przyczyn.

Wiadome jest że po dniu 1.01.2001r OOURT nie osiągnęły stanu pełnej gotowości "bojowej" i odwiedzającym ich klientom a zwłaszcza w sprawach CB, proponowało się ponowną wizytę po 10.01.2001r. Był to jednak zbyt duży optymizm, obecnie mówi się "proszę przyjść w lutym".
Jest to nieudolność organizacyjna owocująca brakiem wpływu pieniędzy do kasy skarbu państwa. Ciekawe kiedy dowiedzą się o tym pielęgniarki ?
Komentator "RZECZPOSPOLITEJ" A.Horodyński na końcu roku życzył Ministerstwu Łączności likwidacji. Dołączając się dodam, za brak dobrej terminowej legislacji.
Co nastąpiło po 6-ciu miesiącach w dniu 24 czerwca 2001 roku.



Ostatnia aktualizacja: 24-czerwca-2001r, opisana w Co nowego
Autor: Krzysztof Gajewski, telex@lo.pl
©: copyright 1999 Telekomunikacja i Prawo, Stopka
Urząd Regulacji Telekomunikacji  czyli powrót do nagłówka.