Tytuł - Co nowego - Reforma prawna - URT - Akty prawne - Ważne adresy - Fundacja
Artykuły wybrane - Strony miesiąca - Listy o telekomunikacji



Radiodyfuzja | Radiokomunikacja | TVkablowa | Telefonia | Inne działy
| Streszczenia |

ARTYKUŁY   WYBRANE

Witryna tematyczna Krzysztofa Gajewskiego

telex@logonet.com.pl

Archiwum 1999r


Streszczenia

GRUDZIEŃ ' 99     Czy odbiorniki radiowe straca głos ?
Artykuł opisuje główne problemy prawne związane z zaprzestaniem emisji w paśmie OIRT, dnia 31 grudnia 1999 roku.

(TV-Sat Magazyn Nr.12/1999r)

PAŹDZIERNIK ' 99     Jak walczyć z piracką telewizją kablową.
Artykuł opisuje   -   krok   po   kroku   - niezbędne działania jakie może podjąć osoba fizyczna w celu likwidacji nielegalnej tewizji kablowej. Opisane działania prowadzą skutecznie do likwidacji lub legalizacji danej telewizji kablowej.

(TV-Sat Magazyn Nr.10/1999r)

WRZESIEŃ ' 99     Kto pisze o telekomunikacji, czyli co czytać.
Omówienie tytułów czasopism specjalizujących się w tematyce telekomunikacji

(tylko w TELEX ' ie)

SIERPIEŃ ' 99     Planowana i zapowiadana przerwa wakacyjna


LIPIEC ' 99     Obliczanie ERP w nadawczych stacjach małej mocy.
Artykuł umożliwia dokonanie samodzielnych obliczeń ERP pod warunkiem znajomości zysku systemu antenowego. Podaje przykłady obliczeń zysku systemu antenowego dla podstawowych rozwiązań anten o charakterystykach dookólnych z polaryzacjami H i V. Na końcu w komentarzu adresy stron z programami liczącymi.

(Radiolider Nr.5/1999r)


Radiodyfuzja

TECHNIKA i PRAWO TV-SAT MAGAZYN grudzień 1999r

KRZYSZTOF GAJEWSKI e-mail: kryga@by.onet.pl

Czy odbiorniki radiowe stracą głos ?

W artykule o tym samym tytule, drukowanym w październiku, autor stawia pytanie "Czy w tej sytuacji wolno w kraju wyłączyć kilkadziesiąt nadajników ? ". Traktując to jako wywołanie wilka z lasu przedstawiam fakty i główne problemy związane z wyłączeniem nadajników pracujących w paśmie OIRT. Stawiam pytanie czy rozporządzenie Ministra Łączności z dnia 8.10.1997r może anulować koncesje wydane operatorom przez KRRiT? Nie wykluczam że cała operacja likwidacji pasma OIRT, zostanie w ostatniej chwili przesunięta o dwa lata z uwagi na widoczny brak zdecydowania u decydentów. Nie jestem zwolennikiem eksploatacji pasma OIRT ale jego likwidacja w dniu 31.12.1999r. pod względem prawnym pozostawia wiele do życzenia, o czym będzie poniżej.

Chronologia przepisów o zakresach częstotliwości.

W maju 1995r prezydent Rzeczpospolitej Polskiej podpisał w Warszawie Konstytucje i Konwencje Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, której uzupełnienie stanowił między innymi Regulamin Radiokomunikacyjny.

W styczniu 1997r roku ukazało się Rozporządzenie Ministra Łączności informujące o ustaleniu Tabeli przeznaczeń częstotliwości, stanowiącej polskie tłumaczenie fragmentów Regulaminu Radiokomunikacyjnego. Tabela zawierała częstotliwości systemów CCIR wg. Tabeli Europejskiej, oraz OIRT w Polsce, bez żadnych ograniczeń czasowych dla systemu OIRT.

Ograniczenie czasowe dla pasma OIRT ( 65,75-74MHz ) stosowanego w Polsce, pojawiło się dopiero w znowelizowanym Rozporządzeniu Ministra Łączności z dnia 8 października 1997r, zmieniającym rozporządzenie w sprawie przeznaczeń częstotliwości i zakresów częstotliwości na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz warunków ich wykorzystania. (Dz.U.Nr.128/97r, poz.836). Zmiana ograniczała się do dodania w tabeli krótkiego zdania: "RADIODYFUZJA* Tylko do dnia 31 grudnia 1999r.", zamieszczonego w kolumnie "przeznaczenie w Polsce" w wierszu zawierającym częstotliwości OIRT.

Treść podpisanej przez prezydenta Konstytucji i Konwencji, która już w 1995r sygnalizowała problem, ale bez określonego terminu, podano do ogólnej wiadomości w Dzienniku Ustaw, dopiero w dniu 20 marca 1998 roku.

Zastanówmy się, do kogo adresowane są przepisy o zakresach częstotliwości ?

Każdy z nadawców wykorzystuje przyznaną mu częstotliwość na podstawie koncesji lub decyzji administracyjnej, na ogół z określonym terminem ważności. Częstotliwość tą ustalił organ wydający koncesje lub decyzje, na podstawie oryginalnej tabeli przeznaczeń częstotliwości, znajdującej się w Regulaminie Radiokomunikacyjnym wchodzącym w skład międzynarodowej konwencji, zawartej lub przygotowywanej do podpisu przez stronę polską. Część koncesji została wydana przed ratyfikacją konwencji, część po, a prawie wszystkie koncesje zostały wydane przed datą wprowadzenia ograniczenia, tzn. przed dniem 8 października 1997roku.

Ustalenia konwencji a więc i dane w tabeli są wiążące dla organów wydających koncesje lub decyzje, a nie dla koncesjonariuszy. W rozporządzeniu ustalającym zmiany w tabeli, nie ma wzmianki o obowiązkach koncesjonariuszy, lub utracie ważności ich koncesji.

Z tabeli wynika jedynie, że po upływie 7 dni od daty ogłoszenia rozporządzenia Ministra Łączności, mogą być wydawane przez KRRiT koncesje na pracę w paśmie OIRT z ograniczeniem ważności do dnia 31 grudnia 1999 r.

Klauzule umożliwiające zmiany decyzji lub koncesji.

1.] Pierwsze dokumenty wystawione w 1994r., zezwalające na prace w paśmie OIRT, wydane na podstawie ustawy o radiofonii i telewizji, to bezterminowe decyzje dla Spółki Polskie Radio S.A. wystawione przez Ministra Łączności. Punkt III tych decyzji zawierał treść: "Techniczne warunki mogą być zmienione decyzją Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w przypadku wystąpienia zakłóceń."

2.] W tym samym okresie nadawcom komercyjnym wydawała koncesje KRRiT na okres 7 lat, tzn. z upływem terminu ważności w 2001 roku. Jeden z punktów tych koncesji -na ogół IX- zawierał rozbudowaną klauzulę o treści: "KRRiT może zmienić koncesję w części dotyczącej technicznych warunków rozpowszechniania za pomocą stacji wymienionych w p.VII A lub wystąpienia zakłóceń w użytkowaniu częstotliwości przez inne uprawnione podmioty." Wspomniane koncesje w p.VII A wyszczególniały stacje pracujące tylko w paśmie OIRT.

3.] Koncesje wydawane w latach 1996 - 1997 z terminem wygasania po 7-latach, tj. w 2004 roku, zawierały na ogół w pkt. VIII następującą klauzulę: "KRRiT zastrzega sobie możliwość wyłączenia stacji lub dokonania zmian w zakresie technicznego sposobu rozpowszechniania programu w przypadku wystąpienia zakłóceń."

4.] Nieliczne decyzje wydawane w 1998r, zmieniające koncesje z lat 1994-1997, z powodu przyznania częstotliwości w paśmie CCIR, zawierały klauzulę: "Przy rozpatrywaniu złożonych wniosków uwzględniono ponadto określony na dzień 31 grudnia 1999 roku termin zaprzestania wykorzystywania częstotliwości w zakresie fal ultrakrótkich w paśmie 66-74MHz dla potrzeb rozpowszechniania programów radiofonicznych (rozporządzenie z dnia 8 października 1998 roku Ministra Łączności, Dz.U. Nr 128, poz. 836). W nawiasie podano błędnie rok wydania rozporządzenia, tak jak w oryginalnych decyzjach z tego okresu.

Obserwując ten ciąg zdarzeń, coraz bardziej komplikujących likwidacje pasma OIRT, odnosi się wrażenie że był to wynik działań "niewidzialnej ręki". Czy była to ręka opatrzności, czuwającą nad Radio Maryja, czy też ręka utrwalaczy starego systemu OIRT, odpowiedzieć na to mogą jedynie głęboko wierzący dekomunizatorzy.

Co wynika z przepisów ogólnych ?

Koncesja to specyficzna decyzja która zgodnie z k.p.a. może być zmieniona przy pomocy nowej decyzji od której stronie przysługuje prawo odwołania, a w wypadku jego wniesienia na ogół wykonanie decyzji ulega zawieszeniu. W wypadku uzyskania negatywnej odpowiedzi, decyzję można jeszcze zaskarżyć do NSA, co wydłuża sprawę przynajmniej o kolejne 6 miesięcy. Gdyby Ministerstwo Łączności faktycznie dążyło do wyłączenia nadajników OIRT, to po ogłoszeniu tabeli z ograniczeniem czasowym, tzn. po dniu 8.10.1997r, wszyscy nadawcy otrzymaliby z KRRiT nowe decyzje, a cały 1998 rok upłynąłby pod znakiem odwołań i skarg do NSA. W ten sposób w 1999r sprawa byłaby wyjaśniona. Treść wspomnianych decyzji, to oddzielny problem dla ekspertów.

Znany jest przypadek uchylenia przez NSA decyzji KRRiT usiłującej wprowadzić zmianę w koncesji, o którą nadawca nie występował. Prawdopodobnie z tego względu cytowana klauzula 4.], zawiera takie ostrożne sformułowanie - przypomnienie o istnieniu rozporządzenia Ministra Łączności z dnia 8.10.1997r, a nie z 1998r, w którym nie ma ani słowa o utracie ważności koncesji wystawionych przez KRRiT

Prognoza zdarzeń.

Brak szerszej akcji kompetentnych czynników wyjaśniających ten problem od strony prawnej, nadawcom, odbiorcom i handlowcom nadal sprzedającym odbiorniki z pasmem OIRT, pozwala przypuszczać że odpowiedzialni za to, zdając sobie sprawę z sytuacji, mają nadzieję że wszystko się jakoś ułoży i większość stacji OIRT zamilknie w wieczór sylwestrowy.

Można spodziewać się że nadajniki publiczne, mające największą moc i działające na podstawie bezterminowych zezwoleń Ministra Łączności a obsługiwane przez TP S.A. zostaną wyłączone. Są jednakże redakcje programowe którym to będzie bardzo nie na rękę i ich reakcje są nieprzewidywalne.

Wśród pozostałych nadawców mogą znaleźć się legaliści twierdzący że, zapłacili za koncesję i czekają na jej indywidualną zmianę w celu złożenia odwołania z żądaniem rekompensaty za utracone sumy z tytułu np. niezrealizowanych umów za emisje reklam. Postawy roszczeniowe i odszkodowania to temat cieszący się ostatnio dużym zrozumieniem wśród członków naszego rządu. W najgorszej sytuacji są radia nie nadające reklam i stąd moje zrozumienie dla ich przedwczesnych głośnych protestów.

Wszystkich zainteresowanych wiadomościami z ostatniej chwili zapraszam do odwiedzania mojej witryny "Telekomunikacja i prawo", adres http://www.logonet.com.pl/~telex , gdzie będę prowadził ewidencje "niepokornych stacji" oraz w dziale "Listy o telekomunikacji" zamieszczał odpowiedzi na poruszane problemy, a także wystawiał "recepty" pomagające w innych kłopotach wynikłych z stosowania starego, a później nowego prawa telekomunikacyjnego.

Podsumowanie.

Opisana sytuacja stanowi dobry przykład do jakich sytuacji może dojść w wypadku gdy jest zbyt wiele urzędów zajmujących się sprawami telekomunikacji, a ich wzajemne relacje i zakres odpowiedzialności nie jest wyraziście nakreślony.

Każdy projekt nowego prawa, lub tylko przepis, powinien być opiniowany na podstawie badań symulujących różne zdarzenia i zachowania podmiotów starających się te prawo ominąć. Takich badań w Polsce raczej się nie prowadzi i dlatego życie sprawia rządzącym i nam wszystkim bolesne niespodzianki.

Mam wrażenie że jedynym rozwiązaniem redukującym do minimum problemy wynikające z niejasno określanych kompetencji, będących słabością naszej legislacji, jest powołanie wzorem krajów skandynawskich jednego urzędu zajmującego się sprawami telekomunikacji. Taki projekt jest rozpatrywany w Sejmie, ale ma on wielu przeciwników gdyż burzy od lat ustalony porządek i struktury z minionej epoki.

Oponentom bliższe są wzory brytyjskich dwóch urzędów. Tu pozwalam sobie przypomnieć całą literaturę o brytyjskiej biurokracji, stworzoną przez Parkinsona, a zwłaszcza opis Admiralicji Brytyjskiej w której ilość urzędników rosła w czasie gdy kurczyły się zamorskie terytoria i flota malała. Nie bez znaczenia jest też nasza mizeria finansowa, aczkolwiek spotkałem się z lansowaną teorią że dwa urzędy będą tańsze niż jeden.

A tak wracając do wzorów brytyjskich, to tamtejszy PAR jest Agencją Wykonawczą Departamentu Handlu i Przemysłu, realizującą politykę właściwego użytkowania widma już na poziomie dystrybucji wyrobów elektronicznych. Jest to działanie bardzo skuteczne i dające dochód w przeciwieństwie do aktualnych metod działania naszego PAR, zwalczającego skutki na koszt podatników, a nie przyczyny na koszt sprzedawcy lub producenta, jak to ma miejsce w Anglii.

Reasumując stawiam diagnozę. Złe prawo jest przyczyną niepowodzeń naszych wszystkich reform. Prawda ta musiała już zacząć docierać do członków naszego rządu, gdyż Sejm niedawno rozpatrywał rządowy projekt nowelizacji sześćdziesięciu ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej.

Krzysztof Gajewski     e-mail: kryga@by.onet.pl.

Komentarz: Artykuł pobudził media do działań od 3 grudnia 1999r. W telewizji i radiu padały zdania, pod adresem handlu, serwisu, oraz że jeżeli Radio Maryja będzie nadawać w paśmie OIRT to dlaczego ma przestać nadawać RMF-FM. Zapowiadano wydanie przez Ministra Łączności specjalnego rozporządzenia.




TECHNIKA RADIOWA Radio-Lider maj 1999r

KRZYSZTOF GAJEWSKI e-mail: kryga@by.onet.pl

Obliczanie ERP w nadawczych stacjach małej mocy

Artykuł został w marcu 2000r uzupełniony danymi nowych anten, uaktualniony, poprawiony i uzupełniony komentarzem zawierającym odsyłacze do komputerowych programów liczących, dostępnych w Internecie.

ERP czyli moc promieniowana przez system antenowy stanowiąca jeden z parametrów koncesji, budzi najwięcej emocji i kontrowersyjnych opinii wśród nadawców, operatorów, budowniczych systemów antenowych i próbujących ustalić jej prawidłową wartość inspektorów PAR. W interesie każdego z tych pierwszych, leży zaniżenie zysku energetycznego systemu antenowego w celu dostarczenia do niego jak największej wartości mocy wyjściowej nadajnika co powoduje oczywisty wzrost ERP. Środkiem do realizacji tego celu są rozbudowane systemy antenowe o kierunkowych charakterystykach w miejsce anten o charakterystyce dookólnej. Stosowanie jednostek antenowych o nieprecyzyjnie określonym zysku, o czym będzie dalej. Brak obliczeń zysku energetycznego, lub pogmatwane i niedokładne obliczenia, a czasami nawet podanie tylko wyniku końcowego.

Jeden z punktów koncesji, na ogół XII, daje koncesjonariuszowi możliwość zmniejszenia kosztów eksploatacji własnego nadajnika w wyniku podjęcia się pełnienia obowiązków operatora. Takie rozwiązanie techniczno prawne umożliwia stworzenie własnej obsługi technicznej zwłaszcza koncesjonariuszom posiadającym kilkanaście lub kilkadziesiąt nadajników. Koncesjonariusz nadawca stając się jednocześnie operatorem przyjmuje na siebie cały szereg dodatkowych obowiązków techniczno prawnych wynikających z ustawy o łączności. Przede wszystkim jest to odpowiedzialność za utrzymanie parametrów technicznych nadajnika i systemu antenowego w zgodności z koncesją, oraz załatwianie formalności związanych z uzyskaniem zezwolenia na używanie urządzeń nadawczych.Rozporządzenie Ministra Łączności z dnia 16 marca 1994r w sprawie obowiązku stosowania Polskich Norm i norm branżowych z dziedziny łączności (Dz. U. z 1994r Nr 40, poz. 151 i z 1996r Nr 126, poz. 592 i z 1998r Nr 3, poz. 7) wymienia między innymi: Polską Normę PN-T-84712-1:1966 Anteny telewizyjne III,IV i V zakresu częstotliwości oraz anteny radiofoniczne UKF/FM dla sieci stacji nadawczych dużej i małej mocy. Norma ta określa podstawowe wymogi jakie powinny spełniać systemy antenowe także w zakresie dokumentacji, bez której niemożliwe jest ustalenie wartości ERP.

Tak więc nadawca operator powinien posiadać dokumentację własnego systemu antenowego oraz powinien umieć obliczyć moc wyjściową własnego nadajnika, zapewniającą uzyskanie podanej w koncesji mocy promieniowanej ERP. Z doświadczeń autora wynika że nawet osoby zawodowo zajmujące się instalacją anten nadawczych, nie bardzo potrafią uporać się z tym problemem. obliczenia można podzielić na trzy części. Ustalenie zysku samej anteny, zwłaszcza posiadającej piętra lub ściany. Zestawienie strat w instalacji. Obliczenie zysku całego systemu antenowego, jego względnej wartości i mocy wyjściowej nadajnika zapewniającej daną ERP.

W zamieszczonej tabeli podano najczęściej stosowane elementy instalacji antenowych CCIR o impedancji 50 W, wyposażone w złącza N (Ć20mm) stosowane w nadajnikach o mocy do 300W, lub złącza 7/16” (Ć30mm) używane w nadajnikach o mocy 1kW. Podany na końcu tabeli typ kabla z uwagi na jego straty, jest używany do przesyłania mocy nie przekraczających 300W.

Typ antenyCechy podstawowe Zysk Złącze Moc homologacja, prod
AP202A-I Pionowa,dookólna1,6dBi7/16 1000W1139/94, ZARAT
AP202A-IIIPionowa,dookólna1,6dBi7/8 3000W1139/94, ZARAT
GP-2 Pionowa,dookólna0,3dBd7/16 1000W244/99, TENA
ANA-2 Dipol półfalowy4,8dBiN 600W1077/94, SATCOM
ANS-1-OIRTDipol półfalowy0dBd N 700W1133/95, OIRT !
DIP/2 Dipol półfalowy3,9dBiN 500W1134/95, SATCOM
ANS2 Dipol półfalowy2,7dBdN,7/16 500W717/99, TENA
ANR2 Dipol półfalowy3,7dBdN,7/16 500W718/99, TENA

Najczęściej stosowany typ kabla homologowanego LDF4-50A, Andrew, tłumienie 2,2dB/100m

Zysk anten: Producenci definiują zysk swoich anten względem dipola izotropowego w jednostkach dBi oznaczanych także dB(iso), lub względem dipola półfalowego w jednostkach dBd oznaczanych czasami dB (l /2). Do obliczeń zysku anteny przyjmujemy zawsze wartość dBd lub dB (l /2). Między jednostkami dBi, dB(iso) a dBd, dB (l /2) istnieje zależność:

dBd = dBi - 2.15

Wartość stałej 2.15 wynika z teorii i wynosi dokładnie 10lg 1.64. Kontynuując poruszony na wstępie wątek o stosowaniu jednostek antenowych o nieprecyzyjnie określonym zysku, autor spotkał w prospektach firm włoskich oprócz oznaczeń dB (ISO) i dB(l /2), oznaczenie dB, odnoszące się do anteny DP/2 i podające wartość 3dB. Po zbadaniu protokółu homologacji okazało się że zysk tej anteny określono ostatecznie na 3,89dBi. Świadectwo homologacji za które płaci producent lub dostawca nie definiuje tego najważniejszego parametru. Kupując anteny należy domagać się zawsze dokładnie sprecyzowanego zysku względem dipola izotropowego lub półfalowego tak jak podano w protokóle homologacji.

Przykładowe obliczenia dla systemów antenowych o charakterystyce dookólnej podano poniżej.

Antena AP202A, dookólna o polaryzacji V

Zysk anteny: Ten typ anteny stosowany powszechnie przez krótkofalowców znany jest w literaturze pod nazwą “ground plane”. Stosując antenę AP202A odejmujemy stałą = 2.15 od podanej w tabeli wartości 1.6dBi otrzymując zysk względem dipola półfalowego, wynoszący w tym wypadku

Ganteny = 1.6 - 2.15 = - 0.55dBd lub - 0.55dB (l /2)

Straty w instalacji: Składają się na nie straty w samej jednostce antenowej i w wypadku obliczania a nie mierzenia ich, przyjmuje się szacunkowo wartość -0.3dB. Główne straty są jednak w feederze LDF4-50A i przy długości np. 40metrów wynoszą -2.2dB x 0.4= -0.88dB. Dodatkowe straty występują w dwu złączach typu N szacowane po -0.05dB co tworzy -0.1dB.

Sumaryczne straty instalacji wynoszą:

Ainstalacji = (-0.3dB) + (-0.88dB) + (-0.1dB)= - 1.28dB.

Zysk systemu antenowego: Jest sumą zysku anteny i strat instalacji, w tym wypadku wynosi on: Gsystemu = Ganteny + Ainstalacji = (-0.55dB) + (-1.28dB) = - 1. 83dB

Względna wartość zysku: Otrzymany wynik -1.83dB jest logarytmem o podstawie 10 a szukana wartość jest liczbą logarytmowaną. Znana definicja “logarytm jest to wykładnik potęgi do jakiej trzeba podnieść podstawę aby otrzymać liczbę logarytmowaną” pozwala zapisać tą zależność w postaci:

G względna = 10 -0.183 = 0.656 W/W.

Moc wyjściowa: Znając z koncesji moc ERP, przykładowo 100W, oraz względną wartość zysku Gw, obliczamy Pwyjściową wyrażającą się zależnością:

Pwyjściowa= ERP / Gwzględna = 100W / 0.656W/W = 152W

Dla osób nie przepadających za obliczaniem logarytmów podana niżej tabela pozwoli ustalić szacunkowo względną wartość zysku na podstawie obliczonego zysku G w jednostkach dB.

Zysk G[dB] -3 -2 -1 0 +1 +2 +3
Zysk Gw[W/W] 0.501 0.631 0.794 1 1.259 1.585 1.995

Posiadacze komputerów z systemem Windows 95/98 mogą wykonać dokładne obliczenia korzystając z opcji kalkulator, która jest osiągalna po wykonaniu: Start, Programy, Akcesoria, Kalkulator, Widok, Profesjonalny. Następnie załączamy [Inw] , wpisujemy zamiast G wartość G/10 np: 0,183 potem ewentualnie [+/-] znak minus i załączając [log] otrzymujemy wynik. Był to najłatwiejszy przykład obliczeń gdyż zysk systemu antenowego był zyskiem anteny podanym przez producenta. Antena taka zalecana jest do mocowania na szczycie masztu. Nie mogąc umieścić anteny na szczycie musimy zastosować inne bardziej skomplikowane rozwiązania o których będzie dalej.

Antena 4xANS1, dookólna o polaryzacji H, 1-piętro, 4 ściany, azymuty: 0° ,90° ,180° ,270°

Zysk anteny: Poszczególne dipole leżąc w jednej płaszczyźnie prostopadłej do masztu tworzą tzw piętro. Dipole skierowane wzajemnie prostopadle, każdy w inną stronę świata, tworzą cztery ściany a w widoku z góry tworzą kwadrat. Zysk takiego systemu jest równoważny zyskowi pojedynczego dipola a więc wynosi, według tabeli z danymi ANS1, 0dBd co z uwagi na jednostki nie wymaga żadnych dalszych przeliczeń.

Straty w instalacji: Każdy dipol jest połączony przewodami w.cz. z tzw. dzielnikiem mocy który jest zasilany z feedera LDF4-50A mającego długość 40 metrów. Dzielnik mocy pełni podwójną rolę, dzieli moc dostarczoną na jego wejście na 4-ery równe części i pełni rolę szerokopasmowego transformatora dopasowującego impedancję równą 50W /4 do impedancji wejściowej 50W . W dzielnikach nie należy więc mówić o stratach czy tłumieniu, ale o podziale mocy. W zastosowanym dzielniku o przekładni 1:4 moc na każdym jego wyjściu jest mniejsza od wejściowej o 6dB. W dzielniku występują straty na rzeczywistych opornościach strat i można je szacować na 0.2 dB. Pozostałe straty liczymy następująco:

przewody w. cz. łączące dipol z dzielnikiem, zależnie od typu i długości, około - 0.2 dB

dzielnik mocy SAT-4, przyjęto z praktyki, około - 0.2 dB

feeder LDF4-50A, 40 metrów - 0.88dB

straty w dipolach na niedopasowanie i grzanie, szacunkowo - 0.4 dB

straty w złączach -0.1 dB

Sumaryczne straty w instalacji wynoszą: - 1.78dB

UWAGA: Wartości szacunkowe strat przyjęto wzorując się na analogicznych obliczeniach Instytutu Łączności dla mocy doprowadzanych do jednostek antenowych rzędu 100W.

Zysk systemu antenowego: G=0dBd - 1.78 dB = - 1.78dB

Względna wartość zysku : Gw = 10 -0.178 = 0.663W/W

Moc wyjściowa: Pwyjściowa = ERP/Gw = 100W / 0.663W/W = 150. 8 W

Taki system złożony z czterech dipoli można instalować na dowolnej wysokości masztu. Zmieniając polaryzacje dipoli z H na V, obliczenia będą identyczne a moc taka sama.

Inne systemy: Można budować podobne systemy jednopiętrowe o polaryzacji H lub V, składające się z trzech dipoli tworzących 3 ściany o azymutach: 0° ,120° ,240° . Charakterystyka pozioma takich systemów jest kołem z nierównomiernością na obwodzie rzędu 0.5dB a jej prawidłowa nazwa to antena o charakterystyce nie kierunkowej. Zysk takiego systemu anten będzie zbliżony do zysku pojedynczego dipola.

Anteny piętrowe: Buduje się z pojedynczych jednostek, umieszczonych jedna nad drugą w odległości 0.5-0.7l , zasilanych synfazowo z dzielnika mocy. Zysk systemu na kierunku maksymalnego promieniowania jest sumą zysku jednostek, mnożonego przez sprawność h =0.7-0.8. Charakterystyka promieniowania pionowego przypomina spłaszczoną elipsę. Charakterystyka pozioma ulega deformacji a promieniowanie wsteczne maleje proporcjonalnie do ilości pięter, których liczba praktycznie nie przekracza czterech.

Anteny kierunkowe: Buduje się z pojedynczych jednostek. Przykładowo antena złożona tylko z dwóch pionowych dipoli, rozmieszczonych względem środka masztu pod kątem 120° będzie miała charakterystykę poziomą zbliżoną do prostokąta o zaokrąglonych brzegach z wcięciami pośrodku dłuższych boków. Na kierunku maksymalnego promieniowania jej maksymalny zysk energetyczny będzie większy o około 15% od zysku dipola, a na kierunku wstecznym zysk będzie mniejszy o podobną wartość. Obliczenia zysku anten kierunkowych obecnie przeprowadza się z pomocą programów komputerowych. Generalnie obowiązująca zasada podaje że ściany mają główny wpływ na kształt charakterystyki poziomej a piętra decydują o zysku i o kształcie charakterystyki pionowej.

Uwagi ogólne: W wypadku nadajników małej mocy w celu uzyskania ERP=100W najlepiej stosować rozwiązania o małej ilości elementów a zwłaszcza złącz, gdyż prostota zwiększa niezawodność całego systemu, oraz zapewnia mniejsze koszty zwłaszcza przy konserwacji systemu. Budowa anteny piętrowej ma sens gdy mając nadajnik 100W chcemy uzyskać ERP=300W. Budowa systemu z dużym zyskiem przy dozwolonej ERP=100W nie ma sensu gdyż inspektorzy PAR zmniejszą proporcjonalnie moc wyjściową nadajnika. W wypadku niezgodności rzeczywistej charakterystyki systemu anten z podaną w koncesji należy liczyć się z kosztami jej zmiany w wypadku otrzymania decyzji nakazującej doprowadzenie systemu antenowego do zgodności z koncesją.

Krzysztof Gajewski     e-mail: kryga@by.onet.pl.

KOMENTARZ:

Wymieniona w artykule Polska Norma PN-T-84712 obowiązywała do dn. 5.XI.1999r, obecnie jest normą zalecaną. W związku z otrzymanymi pytaniami i uwagami na temat wartości zysku przykładowych systemów antenowych wyjaśniam. Przyjęte w artykule założenie, że zysk systemu jest równy zyskowi pojedyńczego dipola jest uproszczeniem zbliżonym do rzeczywistości przy mocowaniu dipoli w odległości 60cm od masztu. Jest to minimalna odległość po przekroczeniu której zaczynają się problemy z dopasowaniem fidera do anten. W wypadku wydłużenia ramienia mocującego dipol, zysk systemu spada. Dokładne wartości zysku uwzględniające średnicę masztu i długość ramienia mocującego dipol można obliczyć przy pomocy programów komputerowych. W Internecie pod adresem:
http://members.xoom.com/orionmicro/n4w95/n95page.html
znajdują się programy do obliczania systemów antenowych, z wersją demo w cenach:
NEC4WIN95 - US $60    oraz    NEC4WIN - US $30
Instytut Łączności używa programów profesjonalnych z seri : Expert MININEC
for Windows - US $100, Professional - US $390, Broadcast Professional - US $790
więcej informacji o nich należy szukać pod adresem:
http://www.emsci.com/index.htm
Profesjonalne systemy antenowe wykonuje odział Instytutu Łączności w Pułtusku, szczegóły pod adresem: http://smerek.itl.waw.pl/pl/Pultusk
Autor prosi znawców tematu o podanie adresów internetowych z informacjami mogącymi stanowić uzupełnienie zebranych wiadomości.


TVkablowa

TECHNIKA i PRAWO TV-SAT MAGAZYN październik 1999r

KRZYSZTOF GAJEWSKI e-mail: kryga@by.onet.pl

Jak walczyć z piracką telewizją kablową

Artykuł jest dedykowany wszystkim usiłującym - nie zawsze skutecznie - zapełnić pustkę w budżecie i finansach skarbu państwa. Wskazując źródła dopływu pieniędzy do skarbu państwa, wymienia służby państwowe od których najwięcej zależy w tej materii. Nie są to ogromne pieniądze w porównaniu z wpływami uzyskanymi za podwyżkę cen benzyny, ale zawsze na duże sumy składają się drobne wpłaty. Może aby je zwiększyć należałoby stworzyć bodźce finansowe za wykrycie i zgłoszenie nielegalnej sieci tvk?

1. Podstawy prawne, kary za wykroczenia, zwolnienia.

Każdej osobie fizycznej, a zwłaszcza poszkodowanej, przysługuje prawo złożenia wniosku o ukaranie obwinionego o wykroczenie. Podstawę prawną działań stanowi art. 21 § 1 k.p.w., czyli Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Wniosek powinien zawierać dane obwinionego z adresem, określenie czynu ze wskazaniem czasu, miejsca, tzn. zasobów mieszkaniowych, sposobu i okoliczności jego popełnienia, wskazania dowodów, oraz dane z adresem i podpisem składającego wniosek.

Kary za wykroczenia związane z zajmowaniem się nielegalną telewizją kablową opisuje Kodeks wykroczeń w skrócie k.w. Cytat z art. 63 § 3 k.w., brzmi: " Tej samej karze podlega ten, kto bez wymaganego zezwolenia zakłada lub używa urządzenia lub sieci telekomunikacyjne..". Karą tą jest areszt, ograniczenie wolności lub grzywna, a nawet przepadek przedmiotów, co w wypadku nielegalnej tvk może oznaczać stację czołową, wzmacniacze, anteny, "chociażby nie stanowiły własności sprawcy" , jest to cytat kończący art. 63 § 5 k.w.

Definicje urządzeń i sieci telekomunikacyjnych podaje w art. 2, Ustawa z dnia 23 listopada 1990r o łączności (tekst jednolity Dz. U. z 1995r nr.117, poz. 564) - z późniejszymi zmianami- a wydane na jej podstawie Rozp. Ministra Łączności z dnia 29 marca 1996 r - zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnienia od obowiązku uzyskiwania koncesji oraz zezwoleń telekomunikacyjnych (Dz.U. nr.42 poz. 184) - zwalnia od zezwolenia sieć obejmującą jeden budynek pod warunkiem nie przekroczenia w nim ilości 250 gniazd.

Wymienione wyżej rozporządzenie, uniemożliwia podłączenie sygnału AIZ do zasłoniętego przez wieżowiec budynku na ogół jednorodzinnego, oraz narzuca wymóg tworzenia groteskowych sieci sygnału AIZ o 30-50 gniazdach instalowanych w zespole małych 2-4 budynków, na ogół na terenach wiejskich lub małych osiedli.

2. Zbieranie dowodów, złożenie wniosku.

Biorąc sprawę w swoje ręce upewniamy się że podejrzana tvk obejmuje co najmniej dwa budynki. Ustalamy kto jest właścicielem pirackiej telewizji kablowej i gdzie jest jego siedziba. Następnie ustalamy dane z adresem osoby odpowiedzialnej za zarządzanie zasobami mieszkaniowymi w których działa nielegalna tvk, oraz adres stacji czołowej. Dobrze jest też określić orientacyjnie od kiedy działa stacja czołowa, oraz jej obszar działania. To wszystko stanowi wstępny materiał dowodowy dla Kolegium.

Jeżeli można domniemywać że nielegalna tvk ma więcej niż 250 gniazd, wykonujemy obliczenia podające adresy budynków i ich ilość pomnożoną przez ilość mieszkań w budynku. Należy sporządzić listę nadawanych programów spisując ich nazwy figurujące w górnym rogu ekranu. To będzie stanowiło wstępny materiał dowodowy do drugiego wniosku który złożymy w Prokuraturze o popełnieniu występku.

Do Kolegium Orzekającego ds. Wykroczeń przy Sądzie Rejonowym właściwym terenowo piszemy wniosek -jako osoba pokrzywdzona jeżeli sami prowadzimy legalną tvk- o ukaranie Pana X za wykroczenia określone w art. 63 kodeksu wykroczeń a polegające na instalowaniu i eksploatacji sieci telekomunikacyjnej bez wymaganego prawem zezwolenia, który to obowiązek wynika z Art. 4 ust. 1, pkt.5 Ustawy o łączności z dnia 23 listopada 1990r z późniejszymi zmianami (tekst jednolity Dz.U. Nr.117 z 1995r poz.564).

W uzasadnieniu opisujemy chronologicznie działania nielegalnej tvk, przytaczając zebrany materiał dowodowy. W zakończeniu prosimy -prowadząc legalną tvk- o ochronę naszych interesów zagrożonych, konkurencyjnym działaniem nielegalnego podmiotu, mającego znacznie niższe koszty z tytułu unikania opłat za zezwolenie, pomiary oraz przewidzianych art. 20 ust.1 Ustawy o łączności, należności za używanie sieci, mierzonych ilością gniazd i odprowadzanych przez ZOPAR do skarbu państwa.

W wypadku gdy sieć przekracza 250 gniazd nadmieniamy że Pan X popełnił występek określony w art. 52 ustawy z dnia 29 grudnia 1992r o radiofonii i telewizji (Dz. U. Nr 7 z 1993r poz.34) polegający na nadawania Y programów telewizyjnych bez ich rejestracji w KRRiTV, co będzie przedmiotem naszego osobnego wystąpienia do właściwej Prokuratury Rejonowej.

3. Świadkowie czyli wniosek dowodowy.

Najbardziej wiarygodne dla Sądu dowody winy obwinionego mogą przedstawić pracownicy stosownych urzędów. W tym celu należy dokładnie sprecyzować ich zadania. Rozróżniamy tu dwie szkoły. Jedna proponuje podanie tych zadań w uzasadnieniu naszego wniosku, druga natomiast zaleca złożenie osobnego pisma nazywanego wnioskiem dowodowym. Drugie rozwiązanie ma dwie zalety, powala złożyć wniosek w późniejszym terminie oraz zainkasować przez adwokata dodatkowe honorarium za opracowanie wniosku. Składając wniosek dowodowy do Kolegium wnosimy w nim o :

1./ Zwrócenie się do PAR o nadesłanie protokółu kontroli, przeprowadzonej u zarządzającego zasobami mieszkaniowymi, wyjaśniającego stan prawny sieci, ilość gniazd, programów itp., z ewentualną decyzją administracyjną w tej sprawie.

2./ Zwrócenie się do zarządzającego zasobami mieszkaniowymi o przedłożenie kopii umowy w wyniku której doszło do działania tvk bez wymaganego zezwolenia, oraz zabezpieczenia przez zamknięcie i zaplombowanie wynajmowanych pomieszczeń z stacją czołową nielegalnej tvk.

3./ Zażądanie od Urzędu Skarbowego podzielenia miesięcznych wpływów obwinionego przez stawkę abonamentu za tvk w celu uzyskania danych o orientacyjnej ilości gniazd nielegalnej sieci tvk, oraz ustalenia sumy należności skarbu państwa jaka nie wpłynęła z tego tytułu. Grzywna wymierzana przez Kolegium powinna być proporcjonalna do tych strat. Porównanie ilości gniazd opodatkowanych z ilością gniazd w protokółach PAR to odrębne zajęcie dla fiskusa. Urzędy Skarbowe bez entuzjazmu zajmują się tą sprawą , twierdząc że należności skarbu państwa są zastrzeżoną domeną Departamentu w Ministerstwie Finansów, a te jest daleko.

4./ Zwrócenie się do U.M Wydz. Handlu i właściwego Urzędu Skarbowego z zapytaniem czy jest u nich zarejestrowana wspomniana telewizja kablowa. Ten punkt wniosku ma sens gdy podejrzewamy że jest prowadzona nielegalna działalność gospodarcza.

4. Występek, kary, wniosek.

Rozprowadzanie, czyli transmisja programów satelitarnych w sieci posiadającej więcej niż 250 gniazd bez rejestracji w KRRiTV stanowi występek opisany w art. 52, ust. 2, ustawy z dnia 29 grudnia o radiofonii i telewizji (Dz. U. Nr.7 z 1993r, poz. 34 z późniejszymi zmianami), zagrożony karami pozbawienia wolności do roku, ograniczenia wolności albo grzywny. Wniosek piszemy według analogicznych zasad jak do Kolegium, z tym że adresatem jest właściwa Prokuratura Rejonowa.

W wniosku dowodowym należy wystąpić o zwrócenie się do KRRiTV z zapytaniem czy obwiniony o transmisje X programów satelitarnych -tu wymienić nazwy programów- w sieci posiadającej Y gniazd, figuruje w rejestrze programów, oraz ile wyniosłaby należność za ich rejestrację. Fachowcy doskonale wiedzą że nie mając zezwolenia z PAR, niemożna figurować w rejestrze programów KRRiTV, ale dla Sądu jest to ważny materiał dowodowy.

Z art.53 i art. 54 omawianej ustawy wynika że decyzje w sprawie grzywien może wydać Przewodniczący KRRiTV a należne kwoty zgodnie z art. 55 wpływają do budżetu państwa.

5. Podsumowanie działań.

Każdy wniosek, także dowodowy, kończymy dopiskiem; do wiadomości właściwego ZOPAR i wysyłamy pod jego adres kopie. W wyniku takich działań sprawę będzie prowadził Sąd i on będzie decydował o zabezpieczeniu przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia, na poczet utraconych należności skarbu państwa. ZOPAR będzie tylko wykonywał polecenia Sądu. W ten sposób ZOPAR będzie wolny od nacisku różnych obrońców ludu i ewentualnych zarzutów o brak troski za zbyt małe wpływy z tytułu należności skarbu państwa.

PAR ma uprawnienia prokuratorskie ale jedynie w sprawach z art. 75 ustawy o łączności. W sprawach telewizji kablowej PAR może podjąć jedynie działania administracyjne wymierzone w pierwszym rzędzie przeciwko zarządzającemu zasobami mieszkaniowymi, a w wypadku złożenia, przez właściciela nielegalnej tvk, poprawnie wypełnionego wniosku o wydanie zezwolenia, wszczęte działania administracyjne ulegają zakończeniu. PAR do Kolegium może kierować sprawę po wyczerpaniu postępowania administracyjnego, czyli po wydaniu decyzji, bezskutecznym ponagleniu oraz ukaraniu grzywną w celu przymuszenia.

Sprawy legalności programów satelitarnych są domeną KRRiTV. Rola PAR-u ogranicza się jedynie do urzędowego stwierdzenia jakie programy są nadawane w sieci. PAR nie ma sprecyzowanego obowiązku powiadamiania KRRiTV o swych wątpliwościach lub stawiania wniosków o ukaranie grzywną naruszających ustawę o radiofonii i telewizji.

Ilość pozyskanych pieniędzy dla skarbu państwa będzie zależała od pracy Kolegiów, pozytywnej współpracy Urzędów Skarbowych oraz KRRiTV. Wszyscy tu wymienieni powinni gdy jest pustka w budżecie zająć się utraconymi należnościami skarbu państwa. Utracone sumy najłatwiej odzyskać pod postacią grzywny wymierzanej przez Kolegium, Sąd lub KRRiTV

Twórcy nowego prawa telekomunikacyjnego, które będzie stanowić narzędzie codziennej pracy przyszłych kontrolerów tvk, z okazji ogólnej mizerii finansowej powinni spojrzeć na nie pod kątem opisanego problemu aby umożliwić sprawne egzekwowanie należności skarbu państwa którym obecnie zajmuje się dwóch egzekutorów. Źródłem opisanych wykroczeń i występków jest chęć uzyskania większych zysków w wyniku unikania należności skarbu państwa. Obowiązujące przepisy uniemożliwiają pobranie opłat za udowodniony okres działań nielegalnej tvk, i wręcz zachęcają do takich działań zakończonych legalizacją dopiero po wydaniu decyzji przez PAR. Jedyną możliwością odzyskania utraconych sum jest kara grzywny wymierzana przez Sąd, a do tego w praktyce dochodzi rzadko i jedynie w skrajnych wypadkach

Krzysztof Gajewski     e-mail: kryga@by.onet.pl.




Radiokomunikacja



Brak publikacji


Telefonia



Brak publikacji


Inne działy


TECHNIKA i PRAWO TELEX wrzesień 1999r

KRZYSZTOF GAJEWSKI e-mail: kryga@by.onet.pl

Kto pisze o telekomunikacji, czyli co czytać

Telekomunikacja w państwach należących do Wspólnoty Europejskiej uznana została za dziedzinę strategiczną dla rozwoju gospodarczego, gdyż jest stabilnym trwale rozwijającym się działem gospodarki światowej. Jest ona kluczem do zrównoważonego rozwoju w kierunku społeczeństwa informacyjnego. Rozwój to samokształcenie i ciągłe pogłębianie swej wiedzy. Telepraca i teleedukacja to pojęcia w Polsce praktycznie nieznane. Nasz kraj jest dopiero na etapie reformy konwencjonalnych sposobów pracy i edukacji.

O telekomunikacji piszą wszystkie gazety i czasopisma, ale najczęściej piszą o telefonach. Najwięcej o telekomunikacji piszą czasopisma komputerowe gdyż łączy się ona z Internetem. Poniżej wymieniłem tytuły czasopism piszących wyłącznie o telekomunikacji lub jednym z jej działów. Żaden z podanych tytułów nie ma wydania internetowego, a nieliczne podają w Internecie spis treści. W niektórych stopkach redakcyjnych brak adresu strony WWW i e-maila. Autorzy unikają kontaktu z odbiorcami produktów ich własnego intelektu nie podając adresu swojej poczty elektronicznej. Nakład tych czasopism nie może przekroczyć bariery 5 tysięcy egzemplarzy miesięcznie a ich egzystencja zależy od sponsorów. Duże nakłady osiąga jedynie TV-SAT MAGAZYN dzięki specjalizacji w atrakcyjnej dla przeciętnego odbiorcy dziedzinie, popularyzacji problemów technicznych i prawnych, oraz co miesięcznym informacjom programowym. Kojarząc te fakty z raportem Komisji ds. Rozwoju Społecznego ONZ, podającego że zajmujemy ostatnie miejsce w Europie, jeśli chodzi o stan wykształcenia i rozumienia prostych tekstów, można sądzić że niektóre tytuły czeka likwidacja.

Gazeta to biznes dla którego podstawowym surowcem jest informacja. Informacja czekająca w kiosku, za parę lat będzie już tylko uzupełnieniem. Przyszłość należy do e-biznesu będącego w istocie obrotem informacją wysoko przetworzoną, a to wymaga dużej liczby dobrze wykształconych ludzi. Wąskim gardłem rozwoju e-biznesu na całym świecie jest infrastruktura intelektualna. Firma, która nie nauczy się korzystać z Internetu, wkrótce zginie, a nastąpi to za pięć lat. Jest to opinia Andy Grove, współzałożyciela Intela z którą jest gotów zgodzić się brytyjski tygodnik "The Economist".

Redakcje chcące wprowadzić korektę lub informacje o dystrybucji, cenach prenumeraty, proszone są o kontakt na adres: kryga@by.onet.pl.


Przegląd Telekomunikacyjny - miesięcznik SEP             E-mail: ptiwtel@botar.com.pl

Autorzy to przedstawiciele nauki polskiej i światowej. Artykuły teoretyczne, analizy oraz opisy urządzeń i systemów. Przeważają opisy urządzeń i rozwiązań Lucent Technologies, Alcatel, ZWUT S.A. a Siemens Company.

http://www.ptiwtel.com.pl                                           Cena 9,50 zł, tylko prenumerata


Infotel - miesięcznik, telekomunikacja wczoraj, dzisiaj i jutro         E-mail: infotel@tt.net.pl

Każdy numer ma określoną tematykę, w lipcu i sierpniu temat budownictwo telekomunikacyjne. Tematy podobne do poruszanych w Przeglądzie Telekomunikacyjnym ale pisane przez praktyków, mniej teorii więcej informacji praktycznych.

http://www.tt.net.pl/msg                                          Cena 15 zł, markety i prenumerata


W TELEKOMUNIKACJI I NA POCZCIE - kwartalnik PITiP                           brak E-mail ' a

Raporty z działalności Państwowej Inspekcji Telekomunikacyjnej i Pocztowej. Artykuły sponsorowane i inne, Wykazy koncesjonariuszy świadczących usługi telekomunikacyjne. Wykazy nadanych uprawnień w telekomunikacji.

brak http://www.                                                          Cena 7,50 zł, tylko prenumerata


ŁĄCZNOŚĆ - tygodnik telekomunikacji polskiej S.A.                                   brak E-mail ' a

Reklamy 50%, sprawy pracownicze 20%, reszta to technika, wspominki i tematy różne. Interesujące dla pracowników TP S.A.

brak http://www.                                               Cena 2,50 zł, dystrybucja brak danych


Radio-lider ogólnopolski mies. nadawców radiowych               E-mail: emir@univ.waw.pl

Pismo z ambicjami literackimi, reportażami, działem prawnym, technicznym i artykułami sponsorowanymi. Wydawca i Redaktor Naczelny Ewa Bryćko prowadzi własną rozgłośnie Radio Mazury w Ostródzie.

http://www.radio-lider.univ.waw.pl                                       Cena 10 zł , prenumerata


TV-SAT MAGAZYN - miesięcznik satelitarno-kablowy                E-mail: redakcja@tvsat.pl

NASZE SPRAWY to informacje o telewizji krajowej, zagranicznej, satelitarnej, kablowej, także o radiofonii, oraz o sprzęcie przydatnym operatorom tvk i indywidualnym odbiorcom RTV-SAT. W dziale tym staram się raz na kwartał podsumować wydarzenia prawne interesujące operatorów tvk. SATELITARNE PROGRAMY TELEWIZYJNE na cały miesiąc. DANE TRANSPONDERÓW. FELIETONY.

http://www.tvsat.pl                        Cena 3,50 zł, do nabycia w kioskach i prenumerata


TELECOM-Forum - miesięcznik                     E-mail: TELECOMforum@telecomforum.pl

Informuje o technicznych, ekonomicznych i prawnych aspektach telekomunikacji oraz o rozwoju związanym z telekomunikacją rynku produktów i usług.

http://www.telecomforum.pl                                  Cena 7zł, prenumerata roczna 50 zł


Świat Telekomunikacji - niezależne pismo telekomunikacyjne-miesięcznik

Pisze o technologiach, systemach telekomunikacyjnych, sieciach teleinfo, wydarzeniach z branży telekomunikacyjnej, analizuje zmiany. Przedstawia ludzi i firmy.

http://www.teleinfo.com.pl/ti/prenum.html                      Cena 8 zł, tylko prenumerata


CO CZYTAĆ ? lub chociaż pobieżnie przeglądać aby nadążać za rozwojem. Operatorom telefonii, Internetu, radiokomunikacji polecam dwa pierwsze tytuły, lub jeden z nich według uznania. Dla nadawców jest tylko "Radio-lider" a dla TV-kablowców polecam "TV-SAT MAGAZYN". Pozostałe tytuły to kwestia zainteresowań. Ostatnie dwa zajmują się telefonią. W żadnym z ostatnich numerów nie ma działu zajmującego się problemami operatorów radiokomunikacyjnych ruchomych sieci lądowych. Istnieją jeszcze pisma zajmujące się telekomunikacją i informatyką jak np. tygodnik TELEINFO, http://www.teleinfo.com.pl, "spokrewniony" z Światem Telekomunikacji. Informacje o ważniejszych wydarzeniach a także sygnalizacje aktów prawnych mających związek z telekomunikacją można znaleźć w dzienniku RZECZPOSPOLITA, który jako jedyny z wymienionych jest dostępny w Internecie pod adresemhttp://www.rzeczpospolita.pl






Umieszczono w archiwum: 31-kwietnia-1999
Autor: Krzysztof Gajewski, telex@logonet.com.pl
©: copyright 1999 Telekomunikacja i Prawo, Stopka,
lub Tytuł   i kontynuacja przeglądu witryny.