Każda praca jest możliwa do wykonania, jeśli podzielić ją na małe odcinki.
Lincoln, Abraham

teleprawo.net

teleprawo@teleprawo.net   tel:523420155

O NAS | KONTAKT | POMOC

czerwiec 2025r

Na stronie so.gdansk.pibr.org.pl jest b. obszerny artykuł o tytule jak wyżej pióra D. Wysockiego. Pozwolę opisać to na przykładzie z mojej praktyki. Operator wniósł pozew o odszkodowanie za przerwany światłowód. Pierwszy biegły ustalił koszty jako rozsądne na podstawie akt. Drugi biegły ustalił sposób budowy w miejscu przerwy jako niezgodny z przepisami z uwagi na zbyt płytkie ułożenie kabla na postawie oględzin. Prawnicy pozwanych podnosili zbyt wysokie koszty naprawy kabla. Trzeci biegły miał ustalić koszty czynności naprawczych i kosztorysu na podstawie oględzin.

SPRAWA PRZERWANEGO KABLA !

Uwagi można nadsyłać e-mailem na adres teleprawo@teleprawo.net lub pocztą na adres w O NAS|KONTAKT|POMOC

Zrezygnowałem z oględzin i uzyskałem z Wydz. Geodezji pismo o braku operatu technicznego z wykonania inwentaryzacji danej sieci telekomunikacyjnej mającej projekt budowy z 1998r. Powodem tego były następujące bezsporne fakty.
1. W 1998r projekt mógł dotyczyć tylko budowy linii telefonicznej a nie światłowodu gdyż w tym czasie nie było central elektronicznych, poza tym w aktach była tylko strona tytułowa projektu.
2. W notatce z wizji uszkodzenia nie podano ilości żył światłowodu i kabla telefonicznego ani ich pełnej nazwy jak też materiału użytego do budowy rurociągu a to decydowało o kosztach naprawy.
3. W pozwie też nie podano tych parametrów a z kosztorysu wnikało że uszkodzony 70m odcinek kabli między studnią a ZK-1 zastąpiono 100m światłowodu o 144 żyłach, co sugerowało parametr uszkodzonego kabla.
4. Naprawa wg. świadka trwała 1 godzinę w jednym punkcie a wg kosztorysu 418 godzin bez kabla telefonicznego i do tego w dwóch punktach odległych o 70m, co tworzyło przy dwóch pracownikach 26 dni przerwy w transmisji sygnałów. (418h/2=209h/8h=26,125 dni)
5. W pozwie od daty zgłoszenia przerwy do dnia wizji z uszkodzenia upłynęło 10 dni a Prawo Telekomunikacyjne art.104 i 105 wymusza naprawę w terminie 36 godzin pod groźbą kar finansowych i sądowych, stąd dziwnym jest czas reakcji aż 10 dni.
6. Kosztorys nie obejmował odszkodowania dla abonentów za w/w 10 + 26 = 36 dni przerwy transmisji sygnałów.
7. Brak operatu świadczył o nie przestrzeganiu Art.28e Prawa geodezyjnego a więc o możliwościach innego położenia kabli niż na mapach www.geoportal.gov.pl co wynika z położenia linii telefonicznej kolor żółty oraz linii światłowodu z zasobnikiem ZK-1, vide Zał.2 i Zał.3

Biegły uznał że są to fakty mające dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie (Art.227 KCP) a ewentualne oględziny mogą ustalić drugorzędne fakty dot. użycia materiałów z kosztorysu, bo fakt braku rurociągu w otoczeniu zasobnika ZK-1 przy granicy działek 231 i 229 stwierdził drugi biegły oraz nie wymienił tam istnienia kabla telefonicznego. Podany w pozwie czas 10 dni zwłoki od daty przerwania linii do czasu wizji lokalnej z udziałem; Operatora, Właściciela działki i Kierowcy spychacza, pozwala sądzić że nie było zgłoszeń abonentów o braku transmisji sygnałów, natomiast sygnał o odkryciu - wydobyciu z ziemi kabla wpłynął od nieznanego sygnalisty. Operator nie reagował natychmiastowo bo tego nie potwierdzali abonenci ani pomiary zdalne reflektometrem. Operator musiał udać się pod wskazany adres i ustalić na podstawie map geodezyjnych nr działki. Następnie w Sądzie w Wydziale Ksiąg Wieczystych ustalić adres Właściciela działki do którego wysłał pismo z datą wizji szkody. Te czynności mogły zająć 10 dni, a pozwany Właściciel może dokładnie opisać sposób komunikacji z Operatorem i Kierowcą spychacza który niwelując teren na zlecenie Właściciela odkrył rurociąg z kablami; telefonicznym z 1998r i światłowodem z ±2008r, których opis i ewentualne różne położenia powinny być ujęte w tzw. operacie.

Czy w czasie niwelacji został uszkodzony rurociąg oraz oba kable nie wynika z oględzin bo ich opis był b. krótki oraz nie wykonano fotografii uszkodzonego rurociągu oraz osobno miejsca przerwy kabli. Jedno jest pewne że w kosztorysie napraw nie ujęto naprawy kabla telefonicznego z 1998r. W miejscu awarii rurociąg schodził z pasa drogi na działkę a takie miejsce wg. ówczesnych przepisów wymagało „tabliczek informacyjnych” (Ustawa z dn.23.11.1990r o łączności). Obecne przepisy nie zezwalają na zejście linii z pasa drogi na działkę, chyba że jest to przyłącze do budynku abonenta. Zadanie biegłego to ujawnienie zdarzeń i faktów wymagających wiedzy specjalnej a ich ocena i wysnucie z nich właściwych wniosków należy do sądu (Art.233 KPC). Biegły nie jest sądem.

Pisząc do Teleprawa

wzbogacasz treść tej witryny gdyż każda sprawa ma inne uwarunkowania  

Czasami szczegółowa analiza akt ujawnia fakty, czynności i zdarzenia które uszły uwadze pozwanych i ich pełnomocników a dodatkowe dowody jak pismo Wydz. Geodezji o braku operatu zmieniło zadania zlecone przez Sąd, co miało miejsce w opisanym wypadku i zmieniło ewentualny zakres oględzin o których nowym zakresie mógł podjąć decyzje Sąd po analizie opinii, przesłuchaniu świadków oraz naprawiaczy szkody i nowych pism pełnomocników pozwanych.

TelePrawo udziela e-mailem pokwitowanie zgłaszanego problemu.
Zasady udzielania pomocy podano na stronie   O NAS | KONTAKT | POMOC
Tekst zamieszczono dnia 17.06.2025r, ostatnią aktualizacje wykonano 17.06.2025r.